Очаква се външните министри и министрите на отбраната на държавите, членки на ЕС, да одобрят мисията за унищожение на лодки, използвани от контрабандисти, предаде BBC. На среща в Брюксел, министрите ще обсъдят и структурата за контрол и командване на мисията.
Това е част от отговора на ЕС на наплива на нелегални имигранти от Африка и Близкия изток през Средиземно море.
Операциите ще включват събирането на разузнавателна информация за трафикантите и предприемане на действия срещу лодките им в международни води.
Третата и най-противоречива фаза от мисията ще бъдат военни операции в териториални води и на бреговете на Либия – в райони, контролирани от потенциално враждебна ислямистка милиция, посочва BBC.
Над 1800 имигранти са загинали в Средиземно море през 2015г., което е с 20 пъти повече хора спрямо 2014г.
"Основната точка ще бъде върху това да се вземе решение за стартиране на операцията по море за разбиване на престъпните мрежи, които прехвърлят хора през Средиземно море." - обясни шефът на външната политика на ЕС Федерика Могерини.
"Търсим партньорство с либийските власти." - допълни тя.
Задачата се усложнява от факта, че в Либия няма само едно правителство.
"Дипломацията на ООН"
Според Федерика Могерини, която миналата седмица присъства на Съвета за сигурност на ООН заяви, че е "нямало голяма политическа съпротива или опозиция" срещу плана на ЕС, който изисква правната подкрепа за военни операции в либийските води.
Поне 60 000 души са се опитали да преминат Средиземно море, тръгвайки от Либия, показват данни на ООН.
Повечето бягат от конфликтите или бедността в страни като Сирия, Еритрея, Нигерия и Сомалия.