Китай публикува „списък на срама”, в който фигурират снимките и имената на 100 официални лица, които са заемали важни държавни постове в миналото, но в момента се укриват извън Китай, съобщава Bloomberg. Новината е важна, защото показва, че антикорупционната кампания, подета от президента Си Дзинпин, излиза извън границите на Китай.
Китай иска да окаже натиск върху правителствата на други държави като САЩ, Канада и Нова Зеландия, за да им помогнат да намерят тези лица и да ги репатрират. Кампанията е наречена Sky Net (Небесна мрежа).
Хората в публикувания снимков архив са работили в много различни индустрии, като банкиране, телекомуникации, недвижимо имущество, петрол, автомобилостроене и много други. За 40 от заподозрените бегълци се смята, че са в САЩ, а освен там най-много бегълци от Китай, извършили финансови измами, има в Канада и Нова Зеландия. За 25 от бегълците се смята, че имат по няколко самоличности, а двама от тях дори притежават по 5 паспорта.
На първо място в списъка е Ли Сяндун, който е обвинен във вземането на подкупи докато е бил начело на бизнеса на China Mobile в сферата на дигиталната музика в провинцията Съчуан преди, според китайските власти, да замине за Канада с много пари. Друго име от списъка е на Лиу Чанмин, който е бивш гуверньор на клона на Китайската банка за комуникации в Гуаджоу. Той е обвинен в одобряването на незаконни заеми на стойност 1,6 милиарда долара преди да изчезне през 2008 г. Смята се, че първо е отишъл в Сингапур, а след това в САЩ. В един от по-известните случаи е замесена жена. Ян Сиуджу е бивше длъжностно лице, отговарящо за недвижимата собственост в провинцията Джъдзян. През 2003 г. тя е отишла в САЩ, като тогава активите,които притежава, са били оценени на 253 милиона юана. Китайската национална медия Синхуа я даде за лош пример, твърдейки, че семейството ѝ е купило 5-етажна сграда в Манхатън.