ЕС ще бъде домакин на нов кръг преговори между министър-председателите на Сърбия и Косово, съобщава Радио Свободна Европа.
Комисарят по външната политика Федерика Могерини ще има среща със сръбския премиер Александър Вучич и косовският премиер Иса Мустафа на 21 април "за оценка на напредъка и изпълнението на договорите, постигнати в диалога", според съобщението на ЕС.
Сърбия, която не признава независимостта на Косово, подписа договор през 2013 за нормализиране на отношенията с Прищина.
Месеци след това ЕС даде на Сърбия зелена светлина за начало на преговорите за членство в ЕС.
Над 100 страни, сред които САЩ, повечето държави от ЕС, включително и България, признаха независимостта на Косово.
Русия, която поддържа приятелски отношения със Сърбия и има право на вето в Съвета за сигурност на ООН блокира опитите на Косово да стане член на ООН.
Косово обяви независимост от Сърбия с декларация на парламента на 17 февруари 2008.
НАТО уважава сръбския неутралитет
НАТО уважава сръбския неутралитет, каза ген. Кнуд Бартелс, командващ военния комитет на НАТО, цитиран от Танюг и Б52.
Ген. Бартелс говори на съвместна пресконференция в Белград на 17 април 2015 заедно с началника на Ген. щаб на армията ген. Любиша Дикович.
"Твърдо съм убеден в потенциала на отношенията Сърбия-НАТО", каза натовският генерал, цитиран от Танюг.
Той добави, че "както всяка друга страна, Сърбия е част от европейското семейство и НАТО иска да поддържа тясно сътрудничество с нея, както си сътрудничи с всички европейски партньори.
Ген. Бартелс каза още, че се надява подписването на Индивидуалния план за партньорство да допринесе за подобряване на разбирателството и сътрудничеството между Сърбия и НАТО.
Чрез програмата Партньорство за мир Сърбия и НАТО могат да се учат взаимно, каза Бартелс.
Делегацията на военното командване на НАТО, водена от ген. Бертелс пристигна на 16 април в Белград на двудневно посещение.
Преди срещата ген. Дикович каза:
"Нашата страна и НАТО в последните 16г. изминаха дълъг път от агресията /операцията на НАТО в Косово през 1999/ и конфликта до сътрудничество".