Русия атакува Одеса от Черно море, Зеленски предупреди за окупираните територии

Градът е атакуван с над 15 дрона

16.04.2025 | 08:23 Редактор:

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x

Нови руски атаки над черноморския град Одеса. Президентът Володимир Зеленски предупреди американските представители, участващи в разговорите с Русия за край на войната, да не правят недопустими отстъпки за окупираните украински територии.

"Одеса е атакувана с над 15 дрона от акваторията на Черно море", заяви кметът Геннадий Труханов в Telegram. В града през нощта отекваха силни взривове.

При посещението си в Одеса по-рано генералният секретар на НАТО Марк Рюте увери, че подкрепата на Алианса за Украйна е непоколебима. Зеленски повтори призива си за боеприпаси за зенитните комплекси Patriot, след като руски ракетни атаки този месец отнеха живота на 55 жители на градовете Кривой Рог и Суми.

Той подчерта, че решенията за териториите на Украйна може да се произнася само нейният народ. 

Зеленски коментира и изказване на американския специален пратеник Стив Уиткоф в интервю за Fox News, че мирното споразумение с Русия засяга "петте територии", визирайки Донецка, Луганска, Херсонска и Запорожка област, както и анексирания през 2014 година полуостров Крим.

"Украйна е суверенна държава и всички територии принадлежат на украинската държава. Затова за териториите на нашата държава може да говори само народът на Украйна. Знаете, че за нас това са "червени линии". Съответните представители обсъждат въпрос, който е извън техните компетенции", заяви украинският лидер на пресконференция в Одеса с генералния секретар на НАТО Марк Рюте.

Руската страна съобщи за свалени дронове през нощта над Воронежка област и за общо 500 подобни украински атаки от началото на годината над Курския регион.

Снимка: архив, Reuters