Масови протести в САЩ срещу Доналд Тръмп

Десетки хиляди излизат на улицата в знак на недоволство

05.04.2025 | 09:29 Редактор:
Протестите обхващат всички щати и важни глобални столици.
Протестите обхващат всички щати и важни глобални столици.

Протести избухват в цялото Съединени щати днес, като са планирани демонстрации във всичките 50 щата и Вашингтон Д. С. като хора се събират срещу президента Доналд Тръмп и неговата политика. Въпреки че протестите са често явление откакто Тръмп пое поста, организаторите предвиждат, че днешният ден ще бъде най-големият ден на демонстрации от началото на втория му мандат, пише BBC.

Очаква се десетки хиляди американци да участват в събитията в страната, като допълнителни протести са насрочени и в Лондон, както и в няколко канадски и европейски града.

Междувременно, британският премиер Киър Стармър се подготвя за натоварен уикенд с дипломатически преговори с чуждестранни лидери относно последните митнически действия. Той вече е разговарял с австралийските и италианските си колеги, а от улица Даунинг съобщават, че тримата лидери са се съгласили, че пълномащабна търговска война ще бъде изключително вредна. Британските официални лица заявиха, че ще "спокойно продължат с подготвителната работа", вместо да бързат с ответни мерки.

Фондовите пазари претърпяха рязък спад в петък, като всички три основни индекса на САЩ паднаха с над 5%. Компаниите като Nike и Apple, които разчитат на производство в Азия, бяха най-силно засегнати от митата. В отговор Китай наложи ответни митнически тарифи върху американски стоки, а Nintendo обяви, че ще забави предварителните поръчки на новата си конзола Switch 2 поради опасения относно влиянието на митата.

Неизбежната пазарна буря продължава да се разгръща, като глобалните реакции не престават да идват.

Фондовите пазари в Азия, Европа и САЩ претърпяха рязък спад след обявяването на тарифите от страна на Тръмп, като пазарът на САЩ отчете най-лошото си двудневно представяне от 2020 г. До края на търговията индексът S&P 500 падна с 5,98%, Dow 30 намаля с 5,5%, а Nasdaq се понижи с 5,82%.

Снимка: Reuters