Младото поколение в Турция е в челните редици на протестите в страната срещу правителството на турския президент Реджеп Тайип Ердоган, пише Ройтерс. Демонстрациите избухнаха, след като кметът на Истанбул Екрем Имамоглу, популярна опозиционна фигура, беше арестуван и е в очакване на съдебен процес по обвинения в корупция.
За разлика от по-старите поколения, които помнят тежките репресии срещу антиправителствените протести в парка Гези през 2013 г., младите протестиращи сега казват, че не са обезпокоени от рисковете.
"Мисля, че израстването само при един режим ни превръща в поколение, търсещо промяна, търсещо доказателство, че живеем в демокрация", казва 20-годишният студент в Близкоизточния технически университет (METU) Йезан Атесян.
Протестите са предимно мирни, но над 2000 души бяха задържани
Стотици хиляди турци в цялата страна се вслушаха в призивите на опозицията да протестират, след като Имамоглу беше задържан миналата седмица. Протестите са предимно мирни, но над 2000 души бяха задържани.
Основната опозиционна Републиканска народна партия (CHP), други опозиционни партии, правозащитни групи и някои западни сили казват, че делото срещу Имамоглу е политизирано усилие да се елиминира потенциална електорална заплаха за Ердоган. Правителството отрича каквото и да е влияние върху съдебната власт и твърди, че съдилищата са независими.
Студенти от цяла Турция се мобилизираха, изправени пред полицейски блокади и камиони с водни оръдия. Дронове заснеха кадри със сблъсъци между протестиращи и силите за сигурност в Турция. Освен политическото разочарование, икономическите трудности също подхранват безредиците. Високата инфлация и безработицата карат младите да чувстват, че бъдещето им се изплъзва.
"Завърших през 2024 г., но не мога да си намеря работа, а семейството ми се затруднява финансово", сподели 25-годишната протестираща Дуйгу.
Тя изразява страх за безопасността си и за безопасността на нейни приятели, някои от които са задържани.
Четете повече в investor.bg.