Международната коалиция на бездействието – тя е виновникът за това епидемията от ебола да продължава да причинява жертви в Западна Африка. Това се казва в доклад на организацията "Лекари без граници". На 23 март, точно преди една година, епидемията беше обявена първо в Гвинея. Последваха случаи на болестта в Сиера Леоне и Либерия. 12 месеца по-късно броят на жертвите надхвърля 10 хиляди.
Докладът на "Лекари без граници" съдържа остра критика към местните правителства, към международната общност и дори Световната здравна организация (СЗО). Причината е, че в началото на епидемията те са игнорирали призивите за действие и са допуснали такова тежко и смъртоносно разпространение, което и в момента е трудно за овладяване.
Всичко започна през декември 2013 г, когато малко дете става първата жертва на ебола в Гвинея. През март 2014 г. СЗО обявява наличието на епидемия, но след това минават цели 5 месеца, преди организацията да я окачестви като спешна опасност за глобалното здравеопазване.
Заключенията на Лекари без граници са тревожни. Организираният колективен отговор не само закъсня, но и беше лошо организиран. Медицинските центрове в началото бяха претоварени, а здравните работници, чийто брой перманентно недостига, бяха принудени да връщат очевидно болни пациенти. Затварянето на границите повече попречи на доставките на помощ, отколкото помогна за изолиране на болестта.
В петък Либерия обяви нов случай на заразен с Ебола след два седмици без нови инфектирани. В Гвинея броят на заразените също расте след намаляването му в началото на годината.