Опустошителното земетресение от петък в Мианмар взе над 1600 жертви. Броят на загиналите може да се увеличи, когато спасителите достигнат и до по-отдалечените райони, засегнати от природното бедствие.
На снимки в социалните мрежи от град Мандалай, който се намира близо до епицентъра и е с население от 1,6 млн. души, се виждат цели улици, на които всяка втора къща е срутена или повредена.
По данни на ООН около 20 милиона души в страната са били зависими от хуманитарна помощ още преди земетресението.
Разказ от първо лице
Тун Минт (името е променено) разказва за свои приятели, които някак са успели да се спасят, но продължават да стоят на улицата, защото се опасяват, че може да има нови вторични трусове, а и къщата им е повредена и в нея не се чувстват в безопасност.
"Те свидетелстват за заклещени хора, викащи за помощ, но тъй като липсва тежка техника почти нищо не може да се направи. И ако това се случва в Мандалай, какво да кажем за отдалечените райони, които са като откъснати от света?", посочва още той.
Земетресението с магнитуд 7,7 по скалата на Рихтер удари страната, в която след военния преврат през 2021 г. бушува гражданска война. Мандалай е един от най-ожесточено оспорваните региони в тази война. Още преди земетресението инфраструктурата там беше сериозно засегната от бомбардировките на военното правителство и от боевете между различните фракции.
По данни на Програмата на ООН за развитие един на всеки четирима души живее в бедност в условията на гражданска война, а Агенцията на ООН за бежанците регистрира 3,6 милиона вътрешно разселени лица в Мианмар.
Земетресението от миналата седмица удари една страна, в която така и така властват разруха и страдание. Трусът разруши безброй жилищни и обществени сгради, в т.ч. болници, пожарни и здравни центрове.
Земетресението е и духовна катастрофа
В допълнение към материалното бедствие Мианмар е засегнат и духовно. Много важни пагоди, включително пагодата на Буда Махамуни в Мандалай, бяха сериозно повредени. Тя е втората по важност светиня в страната след пагодата Шведагон в Янгон.
"Земетресението разклати дълбоко идентичността на бамарите (етническа общност в Мианмар)", казва още Минт. Според будисткото мнозинство там "всичко, което човек постига или изстрадва в живота си, е резултат от делата му от предишния живот. Следователно всяко щастие и всяко страдание винаги е оправдано", допълва той, цитиран от DW.
Ето защо съществува колективна карма, един вид обща карма на населението на страната. Следователно земетресението е и духовна катастрофа.