"Великденската кошница" ще влезе в сила за трета поредна година в Гърция и е продължение на "Битовата кошница". Надеждите на търговците се възраждат от предстоящия празничен сезон, в комбинация с "Великденската кошница" и "Кошница за кръстници", съобщи кореспондентът на Bulgaria ON AIR в Гърция Силвия Станчева.
"Великденската кошница" ще влезе в сила от 9 април и ще продължи до Велика събота - 19 април
Увеличението на минималната работна заплата от 1 април на 880 евро се оценява като "добър знак" на пазарната психология, докато търговците очакват, че плащането на великденския подарък към частния сектор до Велика сряда, 16 април, ще осигури необходимия тласък, като стимулира покупателната активност.
Супермаркетите от своя страна са направили своите заявки за повишеното търсене през следващите дни, като се подготвят и за "Великденската кошница" с цел максимално задържане на поскъпването на основните хранителни продукти, от които всяко домакинство се нуждае за традиционната празнична трапеза.
Традиционно тя включва агнешко, яре, козунак, великденски шоколадови яйца и шоколадови изделия. Освен това се очаква решение за "Кошница за кръстници", която ще включва продуктови категории като: великденски свещи, играчки, настолни игри, пъзели, кукли, бебешки играчки, електронни игри, спортни игри, плюшени животни, музикални играчки, шоколадови яйца.
Контролът на пазара се засилва
Междувременно контролът на пазара се засилва и се стартира план за действие за цените на агнешкото и ярешкото месо преди Великден. Така в този контекст наскоро се проведе среща между министрите на развитието Такис Теодорикакос и на развитието на селските райони и храните Костас Циарас в Министерството на развитието.
Основната цел е защита на потребителя и подкрепа на гръцкото производство чрез целенасочени действия, които предотвратяват неоправдано повишаване на цените и печалба. Всички пазарни данни бяха представени, както и следващите стъпки за осигуряване на гладки условия преди празниците.
В предстоящия период ще започне засилен контрол от страна на компетентните органи на двете министерства както на едро, така и на дребно, с цел запазване на прогнозната норма на печалба и недопускане на изкривяване на пазара. Двамата министри уточниха, че правителството ще продължи да следи отблизо развитието, като се стреми към великденска трапеза на достъпни цени и без изненади за потребителите.
Въпросът с поведението на потребителите в навечерието на Великден обаче остава критичен, тъй като изследванията показват промени, както в потреблението, така и в хранителните навици на гърците.
Високите цени влияят на покупателната способност
Увеличенията на цените на ежедневните продукти оказват голямо влияние върху поведението на потребителите при покупка, според резултатите от годишно проучване на Атинския университет по икономика и бизнес, проведено в Лабораторията за маркетингови изследвания на Атинския университет по икономика и бизнес под научната отговорност на директора на изследователската лаборатория проф. Георгиос Балтас. Количественото изследване е проведено по телефона през януари 2025 г. върху извадка от 1355 потребители на случаен принцип и с помощта на структуриран електронен въпросник и специален софтуер.
По-подробно, според резултатите от проучването, 93% заявяват, че изпитват финансови затруднения поради повишените цени в супермаркетите. Освен това, потребителите се насочват основно към по-евтини и по-малко покупки. 4 от 10 казват, че се ограничават до абсолютно необходимите продукти. Почти всеки десети потребител казва, че не може да си купи дори основни неща.
Снимка: Reuters