Горящата Южна Корея: Климатична криза както никога досега

Трагедията взе жертви сред най-уязвимите местни жители

27.03.2025 | 08:46 Редактор:

Югоизточната част на Южна Корея е обхваната от най-мащабните горски пожари в историята на страната. Според официалните власти, стихията е погълнала над 35 810 хектара (88 500 акра), унищожила е домове, исторически обекти и е взела живота на 26 души, повечето от които възрастни местни жители.

Пожарите, които промениха живота на хиляди

Огнената стихия избухна на 21 март, а силните ветрове и изключително сухата земя допринасят за бързото ѝ разпространение. Хиляди семейства са принудени да напуснат домовете си, оставяйки след себе си целия си живот.

"Огънят унищожи всичко – нищо не остана. Дори не можеш да разпознаеш къде е била къщата", разказва жителка на град Андон, която е изгубила дома си само за няколко часа.

Много от засегнатите райони се намират далеч от крайбрежието, където по принцип има по-силни ветрове. Окръг Уйсънг, един от най-тежко засегнатите, е на 65 км от морето – нещо, което специалистите определят като необичайно, пише BBC.

Докато пожарникарите се борят със стихията, спасителните екипи се опитват да съхранят културното наследство на региона. 1300-годишен храм в Уйсънг вече е напълно унищожен, а още редица исторически обекти са застрашени.

"Свидетели сме на климатичната криза както никога досега", заяви Ли Хан-гьонг, правителствен служител, отговарящ за извънредните ситуации. Според експерти климатичните промени са един от основните фактори за засилването на пожарите в региона.

Страх, хаос и липса на подкрепа

Местните жители разказват за драматични сцени на евакуация. На 25 март, около 17:00 часа местно време, хората в Андон получават спешно предупреждение да напуснат района. Само два часа по-късно селото е обхванато от пламъци, а жителите, които се опитват да се върнат вечерта, намират домовете си напълно разрушени.

"Когато видях къщата, не можах да сдържа сълзите си", споделя жителка, чийто дом е изгорял до основи.

На следващия ден някои семейства се връщат от временните приюти, за да се опитат да спасят останките от живота си. Въпреки че пожарите са потушени, дебел дим продължава да се носи над селата, а мнозина се оплакват от липсата на адекватна информация и помощ от властите.

"Свързах се с общината и кметството, но те не можаха да ми дадат конкретен отговор какво ще правим сега", разказва една от засегнатите жителки. "Никой в селото не беше подготвен за това. Много от нас са възрастни хора, а останахме без дом, без вещи и без ясна перспектива."

Жителите на засегнатите райони настояват за спешна правителствена помощ, включително временни убежища и финансова подкрепа. В същото време специалистите предупреждават, че горските пожари в Южна Корея зачестяват, а в комбинация с климатичните промени и нарастващата суша, подобни бедствия могат да станат още по-разрушителни в бъдеще.

Снимка: Reuters