ЕС: Санкциите срещу Русия остават до безусловното изтегляне на войските от Украйна

Москва и Киев се споразумяха за контурите на примирието в Черно море

26.03.2025 | 20:22 Редактор:
При обявяването на плана за прекратяване на огъня Белият дом не спомена отмяната на санкциите.
При обявяването на плана за прекратяване на огъня Белият дом не спомена отмяната на санкциите.

Европейският съюз (ЕС) съобщи, че няма да отмени или промени санкциите си срещу Русия преди безусловното "изтегляне на руските силите на териториите на Украйна.

Москва и Киев се споразумяха за контурите на примирието в Черно море след отделни разговори с представители на САЩ в Саудитска Арабия. Русия обаче заяви, че то ще влезе в сила едва след като Западът отмени някои санкции, засягащи износа на селскостопански продукти, предаде АФП.

Русия иска да бъдат отменени мерките по отношение на държавния земеделски кредитор Росселхозбанк, който през 2022 г. беше засегнат от санкциите на ЕС, извадили го от международната система за банкови съобщения SWIFT.

Русия трябва да демонстрира политическа воля за прекратяване на агресивната война

"Безусловното изтегляне на всички руски военни сили от цялата територия на Украйна ще бъде едно от основните предварителни условия за изменение или отмяна на санкциите", каза говорителят на Европейската комисия Анита Хипер.

Тя посочи, че ЕС, който не е участвал в разговорите в Саудитска Арабия, е взел под внимание резултатите от тях и че сега Русия трябва да демонстрира истинска политическа воля за прекратяване на незаконната си и непровокирана агресивна война.

"ЕС е готов да подкрепи предстоящите стъпки, заедно с Украйна, САЩ и други партньори", добави Хипер.

При обявяването на плана за прекратяване на огъня Белият дом не спомена отмяната на санкциите. Той каза само, че това ще помогне за възстановяването на достъпа до световния пазар за руския износ на селскостопански продукти и торове, предаде БГНЕС.

ЕС, в който членуват 27 държави, наложи на Русия множество санкции в отговор на инвазията ѝ в съседната страна през 2022 г. Блокът също така наложи мита върху вноса на селскостопански продукти от Русия и нейния съюзник Беларус в опит да увеличи финансовия натиск върху Москва заради войната в Украйна.

Брюксел подходи много предпазливо към наказателните действия срещу руското селско стопанство и сектор, избягвайки стъпки, които биха могли да навредят на световния пазар на зърнени култури, както и на продоволствената сигурност в Африка и Азия. Хипер подчерта, че мерките на ЕС "не са насочени по никакъв начин към търговията със селскостопански стоки, включително храни, зърно и торове, между Русия и трети държави".

Снимка: Reuters