Десетилетия Южна Корея праща деца за осиновяване в чужбина като багаж

Констатирани са множество нарушения

26.03.2025 | 16:47 Редактор:
Докладът критикува правителството за това, че не е осъществявало надзор.
Докладът критикува правителството за това, че не е осъществявало надзор.

Южнокорейските агенции за осиновяване изпращали деца в чужбина като "багаж" в продължение на десетилетия, като някои от тях били регистрирани като сираци, въпреки че имали живи родители. В случаи, когато бебета умирали, преди да бъдат изпратени зад граница, на тяхно място били изпращани други деца. Това разкри южнокорейската Комисия за истина и помирение в сряда.

Заключенията на разследването

След двугодишно разследване комисията, упълномощена от парламента, препоръча правителството да поднесе официално извинение, да проведе допълнителни разследвания и да въведе мерки за подпомагане на жертвите. В доклада се установява наличие на нарушения на човешките права при най-малко 56 осиновени деца от общо 367 случая, подадени чрез петиция. Тези деца били изпратени в чужбина в периода между 1964 и 1999 г. в 11 държави, сред които САЩ, Франция, Дания и Швеция.

Осиновителните агенции и техните нарушения

Докладът на комисията включва и снимка от 1984 г., на която се виждат бебета, увити в одеяла и закрепени на седалки в самолет. Заглавието на изображението гласи: "Деца, изпратени в чужбина като багаж".

Южнокорейските агенции за осиновяване стриктно спазвали исканията на чуждестранните партньори за изпращане на определен брой деца всеки месец. Комисията установява, че в продължение на близо 50 години след Корейската война, правителството е давало приоритет на международните осиновявания като икономически изгодна алтернатива на подобряването на националната социална система за закрила на децата, предаде Reuters.

Липса на държавен контрол

Докладът критикува правителството за това, че не е осъществявало надзор и не е предотвратило "злоупотребите от страна на осиновителните агенции". Сред констатираните нарушения са фалшифициране на документи, регистриране на деца като сираци въпреки наличието на родители, и неадекватен подбор на осиновители.

Снимка: БГНЕС