Германия предоставя най-добри условия на кандидатите за убежище. Това показва сравнителен анализ, подготвен от ARD. Данните сочат, че във Федералната република те получават по 441 евро на месец, от които 196 евро джобни пари и 245 евро за стоки от първа необходимост като храна.
Кандидатите за убежище във Франция също получават по 440 евро месечно, ако не са настанени в лагер. В противен случай държавата ги подпомага с 210 евро. В Дания към сумата за настаняване се добавят 236 евро, а в Полша търсещите убежище получават само настаняване и храна - не и финансова помощ.
В Германия кандидатите за убежище с одобрени молби получават социална помощ. Стандартната ставка в момента е 563 евро на човек, плюс разходите за жилище, отопление и задължително здравно осигуряване. Във Франция лицата с признат статут на бежанци получават подобно обезщетение, но без помощ за наема. В Дания размерът на обезщетението е 882 евро, включително за наем. Полша плаща най-малко - около 160 евро, пише DW.
Германия предоставя най-добрите условия за отхвърлените кандидати за убежище
В края на 2024 г. в Германия е имало около 221 000 чужденци, които са били задължени да напуснат страната, но 179 000 са били "толерирани" - т.е. към тях се проявява търпимост и не им се налага да напускат. След 36 месеца Германия предоставя на отхвърлените кандидати за убежище с толериран престой обезщетения, подобни на тези на германските получатели на социални помощи - помощи за жилище, отопление и задължително здравно осигуряване.
Във Франция пък отхвърлените лица незабавно остават без помощи - там понятие толериран престой няма. Докато в Германия миналата година са подадени около 250 000 молби за убежище, в Дания за същия период са кандидатствали само около 2300 души, от които едва 860 са получили убежище. Причината за това е строгата политика за предоставяне на убежище на правителството на министър-председателя Мете Фредериксен.
Убежището в Дания е ограничено във времето. Това означава, че мигрантите могат да загубят разрешението си за пребиваване дори след много години, прекарани в Дания, ако властите решат, че са налице условия за тяхното връщане в родината им.
Какво е положението с бежанците от Украйна
Правните изисквания за бежанците от Украйна във всички страни от ЕС са сходни: те могат да живеят в приемната страна без процедура за предоставяне на убежище, интегрират се в здравната и социалната система и им се разрешава да започнат работа веднага.
Според неотдавнашно проучване на фондация "Бертелсман" обаче миналата година само 30% от хората в трудоспособна възраст с украински паспорт са работели в Германия. В Обединеното кралство, Швеция, Дания и Нидерландия този показател достига 56 на сто, а в Полша и Чехия дори надхвърля 60%.
Снимка: Reuters