Откъде ще дойдат €800 млрд. за укрепване на европейската отбрана?

Тези пари няма да се разделят като по ПВУ, отбеляза Тодор Тагарев

05.03.2025 | 18:51 Редактор:

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x

Еевропейските средства за отбрана, които се предвижда да бъдат мобилизирани за Украйна, са значителната сума от 800 млрд. евро. С внушителната сума Европа ще опита да компенсира някои видове боеприпаси, предоставяни към момента на Украйна от Щатите. Без да посочва откъде ще бъдат взети средствата Урсула фон дер Лайен обяви бюджета.

"В основата на този пакет стоят 150 милиарда заемни средства, чрез които ще се опитат да се мобилизират още 650 милиарда от частния сектор. Тук идеята е за пръв път в историята - Европейската комисия и Европейският съюз да харчат средства за отбрана. България, като ключова страна на източния фланг на Европейския съюз, би трябвало да бъде приоритетно финансирана, тъй като поема най-тежките последици от войната", заяви евродепутатът Андрей Новаков.

"Това няма да са пари, които, както беше с Плана за възстановяване и устойчивост, да се разпределят по толкова за България, толкова за Словакия, толкова за Чехия. Това ще са допълнителни средства, които очаквам да се управляват централизирано. Досега ние мерим реалното бремето, тежестта, която поема всяка страна, когато отделя средства за отбрана вместо за образование, социални дейности или здравеопазване с процент от БВП. Очаквам нещо подобно най-малкото да бъде предложено и обсъдено във връзка с помощта за Украйна – може би около 0,2 – 0,25% от БВП. Към този момент това е съпоставимо с около 10% от бюджета за отбрана на всяка една страна", поясни бившият военен министър Тодор Тагарев.

Военната помощ за Украйна е от изключителна необходимост, затова и на дневен ред идва съгласието за редкоземните метали от страна на Украйна. Споразумението обаче не гарантира сигурност. 

"Присъствието на американски фирми на украинска територия не попречи на Путин да нахлуе – първо през 2014 година, а после и през 2022. Трябва стабилна обстановка. Ще са нужни години, за да започне ефективното разработване", коментира още Тагарев.

Инвестицията в оръжейните сили на Украйна е инвестиция в сигурността на Европа, категорични са още експертите.

Вижте повече в репортажа на Антония Яворова.

Трябва ли Европа да изпрати мироопазваща мисия в Украйна?

Да, това ще даде гаранции след прекратяването на войната.
29%
Не, това само ще въвлече НАТО във войната.
68%
Не мога да преценя/Не ме интересува.
3%
Общо 1780 гласа


3
0 rate up comment rate down comment 0
Камен Тренков
преди 1 месец
Тези, които отричат участие на българска армия в Украйна (както понастоящем в Косово и Босна в опазване на мира) след сключеното примирие по дължината на съприкосновение на армиите на РФ и РУ трябва да отговорят на коя страна от ЕС и НАТО ще разчитат за помощ, ако руски войски нахлуят и окупират българска държавна територия и инсталират на нея марионетно управление. България за добро или лошо има географско и геополитическо положение на юго-източния флаг на НАТО и ЕС и е фронтова държава. Сигнализирай за неуместен коментар
2
1 rate up comment rate down comment 3
Да, да
преди 1 месец
" Експерти" ли? Ама наистина ли? Като са " експерти", защо подкрепят безумието ЕС да тегли заеми и от наше име, за да крепи престъпния режим на Зеленски? Кой ще ги връща тези заеми? Лицето с украинско самосъзнание, по-известно като Тагаренко? Или проваленият пропагандатор на покорната ни разграбена армия -Новаков, който се записал ( уж) за войник, а обикаля студиата да ръси глупости? Ако те ще ги връщат, нека теглим. Само дето е ясно, че ние, а не те, ще платим за тяхното подмазвачество. Сигнализирай за неуместен коментар
1
2 rate up comment rate down comment 3
чужди интереси
преди 1 месец
До кога лицето Тагарев ще присъства като реклама на войната в Украйна по всички медии? Къде е Шаламанов да му приглася? Сигнализирай за неуместен коментар