Лабораторни експерименти показват, че откритият при прилепи вирус HKU5-CoV-2 може да зарази и много видове бозайници, което подчертава потенциала му за междувидово предаване.
Учени от китайския Институт по вирусология в Ухан наскоро съобщиха за откриването на този коронавирус, пренасян от прилепи. Той може да навлиза в клетките чрез човешкия рецептор ACE2 - същият, който изигра решаваща роля в опустошителното разпространение на Ковид-19.
Въпреки че не са докладвани случаи на заразяване на хора, новината повиши цените на акциите на производителите на ваксини, подчертавайки глобалната загриженост за продължаващата заплаха от болести по животните, способни да предизвикат смъртоносни епидемии.
Заплаха ли е за хората
Изследователите все още трябва да определят колко широко разпространен е този щам в природата - включително дали може да присъства в дивеча или домашните животни, които биха могли да послужат като мост към хората
Въпреки че HKU5-CoV-2 вече е в полезрението на учените, възможно е други, по-опасни вируси да представляват по-голям риск. Прилепите са гостоприемници на голямо разнообразие от коронавируси и служат като естествен резервоар за вируси като MERS, SARS-CoV-1 - щамът на коронавируса, предизвикал епидемията от SARS през 2002-2004 г. - и SARS-CoV-2.
Всъщност проучване от 2021 г. установява, че десетки хиляди хора в Югоизточна Азия могат да бъдат заразени годишно от животински коронавируси, като повечето случаи остават неразпознати, тъй като причиняват само леки или никакви симптоми.
Разширява се явлението зооноза
През последните четири десетилетия новите патогени, които причиняват заболявания при хората, са идентифицирани средно с повече от три на година. Около 75% от тези болести произхождат от животни - явление, известно като зооноза.
Например водните птици служат като естествени резервоари за грипни вируси; те могат да пренасят вируса, без да се разболяват, като по този начин поддържат източник на инфекция, която може да се разпространи върху други видове. По подобен начин прилепите са известни като носители на вируси като Ebola, Hendra и Nipah.
Четете повече по темата в bloombergtv.bg
Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)