Русия харчи повече за война, отколкото целият ЕС за отбрана

Рекордни суми се вливат в руската военна машина

13.02.2025 | 18:22 Редактор:
Разходите ѝ растат с бързи темпове.
Разходите ѝ растат с бързи темпове.

Военните разходи на Русия, която води война срещу Украйна вече три години, в момента надхвърлят общите разходи за отбрана на всички страни от Европейския съюз и Обединеното кралство. Това показва изследването "Военен баланс", проведено от Международния институт за стратегически изследвания (МИСИ), базиран в Обединеното кралство. Документът разглежда предизвикателствата пред сигурността в Европа, особено в контекста на евентуално намаляване на подкрепата от САЩ за Украйна и европейската отбрана.

Според това проучване общите разходи за отбрана на Русия през 2024 г. ще нараснат с 42% до 13,1 трилиона рубли, което се равнява на 462 милиарда долара по паритет на покупателната способност. МИСИ прогнозира, че през 2025 г. руските военни разходи ще нараснат с 13,7% до 15,6 трлн. рубли (550 млрд. долара). Това съответства на 7,5% от БВП на Русия или почти 40% от всички федерални разходи, отбелязва "Файненшъл Таймс”.

За сравнение, европейските бюджети за отбрана, включително разходите на Обединеното кралство и страните от ЕС, са нараснали с почти 12% през миналата година - до 457 млрд. долара. По-специално, бюджетът за отбрана на Германия се е увеличил с 23% до 86 млрд. долара. По този начин за първи път от 30 години той е по-висок от британския, който е 81 млрд. долара, пише още в публикацията. Тази статистика обаче се обяснява с еднократна инвестиция от специален фонд за модернизация на Бундесвера, пише DW.

Бюджетът за отбрана на Франция, който традиционно е вторият по големина в Европа в абсолютно изражение, се е увеличил с 4,5% до 64 млрд. долара през 2024 г. Сред държавите с най-високи разходи за отбрана в Европа, Естония, която граничи с Русия, е похарчила близо 4% от БВП за отбрана през миналата година. Полша е на второ място с 3,25%. Въпреки това в абсолютни стойности разходите за отбрана на тези страни са много по-ниски от тези на трите най-големи европейски икономики: съответно 1,7 млрд. долара и 28 млрд. долара.

Снимка: БГНЕС


na