През последните години националният продукт нараства повече от два пъти над средното за Европа.
Гърция, която през 2009 г. беше на 13-то място, достигна последното място през 2024 г. по отношение на разполагаемия реален доход, съобщи кореспондентът на Bulgaria ON AIR в Гърция Силвия Станчева.
БВП може да расте, но:
- Заетите допринасят слабо (1%) за икономическия растеж. Богатството засяга предимно лицата с доходи (+1,5% печалби от притежание на активи) и самостоятелно заетите лица (+1,76% от доходи).
- Инфлацията нараства два пъти по-бързо от средната за Европа, което изяжда реалния разполагаем доход.
- Бизнесът наема служители, но... не увеличава заплатите. Безработицата намалява основно благодарение на туризма, но заплатите остават анемични.
Разполагаемият доход на служителите и пенсионерите е допълнително ограничен от данъчната тежест. Високите преки данъци са резултат от липсата на индексация на данъчните групи през последните 15 години. Основната заплата вече подлежи на облагане, а от април 2024 г., когато достигне 870 евро бруто (740 евро нето или 10 355 евро годишно), ще се удържа 22% данък.
ДДС допълнително натоварва доходите на хората. Същевременно, намаляването на разходите на средния турист до 565 евро (от 590 евро преди здравната криза и 1350 евро в Испания за седмица) показва, че високото ДДС възпира потреблението на туристите. Така аргументът, че ДДС се поддържа високо, защото се плаща от чужденци, е опроверган. В момента туристите избягват да харчат в (скъпа) Гърция.
Тези "констатации са индикация за неравномерното разпределение на просперитета в Гърция“, отбелязва Институтът по труда на GSEE (INE/GSEE) в своя междинен доклад за състоянието на икономиката.
В периода ноември 2020 г. – ноември 2023 г. цените на дрехите са скочили с 31,3% (категория "Дрехи и обувки"), цените в супермаркетите – с 30,5% ("Храни и безалкохолни напитки"), а наемите – с 24,3% ("Жилища"). Значителни увеличения са регистрирани и в категориите "Транспорт" (+23,8%) и "Хотели, кафенета, ресторанти" (+21,4%).
През 2023 г. средната годишна коригирана работна заплата за пълен работен ден в Гърция е 17 013 евро – третото най-ниско ниво сред изследваните 26 страни членки на ЕС.
Също така е важно да се отбележи, че Гърция е единствената държава в ЕС, в която е регистрирано намаление на този показател спрямо 2009 г. Това развитие доведе до спад на позицията на Гърция от 13-то място през 2009 г. до 24-то място през 2023 г. По отношение на разполагаемия доход, той достигна 21 004 евро – най-ниското ниво сред разглежданите държави членки на ЕС.
Въпреки че правителството отчита увеличение на средната заплата с 7,6% през периода 2020–2023 г., реалният разполагаем доход (единици за покупателна способност) е намалял с 6,3%.
За същия период реалната работна заплата (разполагаем доход) в България е нараснала с 15%.
Данните показват, че в момента в Гърция има заетост, но липсва (реален/разполагаем) доход.
Снимка: БГНЕС
преди 1 седмица