Бившият ръководител на военното правосъдие в Сирия Мохамед Канджу ал Хасан е зад решетките от три седмици. Той бе задържан от преходното правителство, ръководено от Ахмед Аш Шараа, в края на декември.
При акцията в крайбрежния град Тартус се стигна до сблъсъци с бившите сили на режима, а 14 войници на новите власти бяха убити.
Ал Хасан е най-високопоставеният представител на режима на Башар Асад, който е задържан до момента. Той е сочен като архитект на зловещата система за изтезания в затвора "Седная". Също така се смята, че е подписал хиляди смъртни присъди и е изнудвал близки на осъдени сирийци.
По данни на медиите в град Хомс са задържани още 40 приближени до Асад - сред тях е Мохмед Нуредин Шалхум, който е отговарял за видеонаблюдението в "Седная". Сред другите задържани са и заподозрени за съучастие в клането в квартал "Карам ал Зейтун" в Хомс през 2012 г., когато десетки бяха избити от проправителствени сили.
В началото на януари няколкостотин бивши служители на режима бяха задържани. Сред тях са и членове на милицията, които отказаха да предадат оръжията си, за което ги бе призовало новото правителство преди седмици, пише DW.
Режимът е избил стотици хиляди
Ново издирване цели задържането на генерал-майор Хусам Лука. Смята се, че бившият ръководител на сирийското разузнаване все още се намира в страната.
В последните дни стават ясни все повече подробности за престъпленията на режима на Асад. През декември организацията "Сирийска мрежа за човешки права" публикува данни за престъпленията, извършени от режима в последните 14 години. Според тях в страната са били убити 202 000 души, сред които 23 000 деца и 12 000 жени. Други близо 96 000 са безследно изчезнали, сред които 2300 деца и 5700 жени. 15 000 сирийци са загинали след изтезания.
Преходното правителство иска да потърси отговорност за тези и много други престъпления.
"Няма да се поколебаем да изправим пред съда престъпниците, убийците, представителите на службите за сигурност и войниците, които са участвали в изтезанията на сирийския народ", написаха представители на властите в социалната мрежа Telegram.
Снимка: БГНЕС