През март или април ще бъде организиран референдум в Сърбия, на който гражданите ще решават дали имат доверие в президента Александър Вучич. Ако резултатите покажат, че мнозинството не му се доверява, той ще подаде оставка.
"Обективната и безпристрастна организация CRTA (Център за изследвания, прозрачност и отчетност - бел.ред.) обяви пред обществеността, че по-голямата част от гражданите подкрепят моето отстраняване. Няма по-достоверен източник, нито за международната общност, нито за политическите партии в Сърбия, от тази неправителствена организация. Борих се за хората и хората са моята сила. Ако тези твърдения на CRTA са верни, за мен е невъзможно да остана президент на Сърбия и следователно опозиционните партии трябва да съберат само 67 подписа, а те имат над 80, за да бъде свикан референдум", заяви Вучич във видеообръщение, публикувано в социалните му мрежи.
Проучването на CRTA показа следното: сърбите не вярват, че решението на политическата криза може да бъде т .нар. "консултативен референдум" за доверие към президента. Ако се стигне до референдум обаче, 52 на сто от гражданите няма да гласуват доверие на Вучич, а само 34 на сто биха го подкрепили. По отношение на предсрочните избори мненията са разделени. Сърбите се съмняват в условията, при които ще се проведат евенутални избори.
Сръбският официоз "Политика" обяви, че председателят на Народното събрание Ана Бърнабич ще внесе утре, 15 януари, подписите на сто депутати от управляващото мнозинство за провеждане на съвещателен референдум за доверието към президента. След това Ана Бърнабич ще даде пресконференция с ръководителя на парламентарната група на Сръбската прогресивна партия /СПП/ Миленко Йованов, на която трябва да станат ясни плановете, информира БГНЕС.
Сръбският държавен глава каза още, че "легитимността е най-важното нещо в политиката, а суверенитетът винаги произтича от волята на народа."
Снимка: БГНЕС