Прелитане на десет мистериозни дрона над военната зона на производствената площадка на самолетите Eurofighter в Бавария станаха причина властите в Германия да започнат разследване.
От 2022 г. насам в 13 европейски държави, включително България, са се случили най-малко 50 инцидента, които биха могли да бъдат руски хибридни операции, показва разследване на германското издание Die Zeit.
Изданието пише, че руските тайни служби вече не се притесняват от цивилни жертви.
Русия не изпраща обучени агенти за тази цел, а вербува необвързани хора, хора, които преди това не са имали нищо общо с разузнаването и политиката.
Те се примамват чрез групи в Telegram и частни контакти. В зависимост от мащаба на операцията им се обещават няколкостотин, а понякога и няколко хиляди долара. Ако успеят, това е евтин успех за Русия, ако ги хванат, няма загуба и се търсят нови лакеи, пише "Фокус".
Нископрофилирани или агенти за еднократна употреба
Така разузнавателните служби наричат онези, които извършват диверсии. С тези действия Русия иска да тества отбранителните способности на членовете на НАТО, търси уязвими и слабо защитени точки в инфраструктурата, товари разследващите органи и да предизвика хаос.
Германия, Франция, Обединеното кралство, Чешката република, Словакия, Полша, Румъния, България, Естония, Латвия, Литва, Финландия и Швеция са претърпели такива хибридни атаки, според списък, предоставен от Die Zeit.
Българска връзка
Изданието припомня за намесването на Българска в шпионска мрежа от 2023 г. Разкрита е шпионска мрежа с участието на български граждани. През декември 2024 г. се разкрива, че те са планирали отвличането и убийството на журналистите Роман Доброхотов и Христо Грозев от The Insider, независим руски разследващ сайт, базиран в Рига.
Снимка: БГНЕС