Украинският президент Володимир Зеленски съобщи в Италия, че на срещата във формат "Рамщайн" в Германия е била договорена военна подкрепа за страната му в размер на още 2 млрд. долара.
Украйна е получила уверение, че ще получи обещаните системи за противовъздушна отбрана (ПВО), макар и не 19, колкото поиска. Част от тях вече се подготвят за изпращане в Украйна и въпросът е колко бързо може да стане това, посочи Зеленски.
Украинският държавен глава съобщи и за създаването на осем "Коалиции на възможностите", обединяващи различни партньори (общо 34 държави) в различни направления - ПВО, доставка на самолети, морски флот, разминиране и артилерия, доставка на дронове, както и ИТ-коалиция. Те ще координират работата в своите области в следващите години.
Германия и САЩ обявиха сериозна подкрепа за Украйна
Министърът на отбраната на Германия Борис Писториус потвърди в социалната мрежа Х, че Германия ще предостави шестте системи Iris-T, както обеща, че ще направи през 2025 г. След срещата в Рамщайн той съобщи, че Берлин ще насочи към Украйна и допълнителни ракети за вече предоставените системи (вече 11), но без да уточни количествата.
По време на срещата министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин анонсира последния пакет с подкрепа за Украйна от Джо Байдън в размер на 500 млн. долара от одобрените вече средства за Украйна - основно боеприпаси и ракети.
Според Ройтерс преди края на мандата си американския президент ще одобри и нови санкции срещу Русия. В ръцете на Доналд Тръмп ще останат 3,8 млрд. долара за Украйна.
Какво си казаха Зеленски и Мелони
С премиера на Италия Джорджа Мелони са дискутирани "спешни въпроси", като доставки на ракети за системите за противовъздушна отбрана Samp-T, които са френско-италианска разработка, отбеляза още украинският държавен глава от Рим.
Украйна има две такива системи. Зеленски потвърди, че е била готвена и среща с Джо Байдън в италианската столица, но за втори път природни стихии налагат отмяна на посещение на американския президент в Европа.
Зеленски коментира, че прави "всичко възможно войната да приключи през 2025 година", както и призова за инвестиции в украинския военно-промишлен комплекс. Едно от исканията на украинския президент е САЩ да позволят производството по лиценз на системи за ПВО в Украйна, което ще реши много от проблемите с доставките.
Четете повече в investor.bg
Снимка: БГНЕС