Определена е нова дата за президентските избори в Румъния след опасенията за "агресивните хибридни действия" на Русия от първия вот, в който най-мног гласове събра Калин Джорджеску.
Президентските избори ще се проведат на 4 май, а балотажът е планиран две седмици по-късно, на 18 май, съобщава Politico.
Първият тур на изборите в Румъния се проведе на 24 ноември 2024 г. и предизвика международен шок, след като Джорджеску неочаквано победи след успешна кампания в TikTok. Вотът беше анулиран преди балотажа.
Въпреки че победата на Джорджеску с 23% от гласовете предизвика паника, която в крайна сметка доведе до анулирането, той все още изглежда в силни позиции за повторното гласуване. Сега много ще зависи от това дали той ще бъде дисквалифициран от Конституционния съд заради обвинения в недекларирано финансиране.
Неговата продължаваща и вероятно дори нарастваща популярност се дължи отчасти на дълбокото подозрение към традиционните партии от статуквото. Джорджеску, който определя руския президент Владимир Путин като патриот и се противопоставя на помощта за Украйна, се смята за заплаха за позицията на Букурещ в Европейския съюз (ЕС) и НАТО, въпреки че той до известна степен ще бъде държан под контрол от парламента и правителството, ако спечели.
Джорджеску трябваше да се изправи срещу кандидат-реформистката Елена Ласкони от дясноцентристката партия Съюз за спасяване на Румъния. Тя също критикува решението на съда да отмени изборите и да разпореди повторен вот. Наскоро Ласкони отново обвини лидерите на основните партии, че са се опитали шест пъти да я изкарат от президентската надпревара, и обеща да се кандидатира отново.
Миналия месец румънските прокурори нахлуха в имоти на ключов поддръжник на Джорджеску заради разследване на пране на пари, подкупване на избиратели и компютърни измами. Според разсекретените разузнавателни файлове поддръжникът е предоставил 1 млн. евро за кампанията на Джорджеску, от които TikTok казва, че е получил 360 хил. евро.
Той отхвърли обвиненията, че не е декларирал средства за кампанията, като твърди, че успехът му се дължи на волята на румънския народ, а не на задкулисна кампания в социалните медии.
Четете повече в investor.bg
Снимка: БГНЕС