Изследователи твърдят, че продължителните есенни и зимни засушавания вероятно са свързани със затоплянето на океаните, което да отклони ветровете, контролиращи времето в Северна Америка.
Януари е средата на дъждовния сезон в Калифорния, когато хладните бури от Аляския залив обагрят склоновете на хълмовете в зелено с нова трева. Но тази година упорита зона с високо налягане създаде виртуално силово поле близо до Лос Анджелис, което блокира влагата в продължение на месеци.
Силен морски вятър предизвика неконтролируеми горски пожари, наложили евакуацията на десетки хиляди американци. Прогнозите са поривите на вятъра да достигнат 160 км в час и да продължат през по-голямата част от седмицата, без да се очакват дъждове.
Продължителното високо налягане над североизточната част на САЩ миналата есен доведе до широко разпространени пожари в храсталаците, включително стотици в Ню Йорк, и до най-тежката суша в региона от повече от две десетилетия.
Какво доведе до смъртоносните пожари
Системите за високо налягане обикновено се разпадат под влиянието на други метеорологични модели, но този тип зони над североизтока и Калифорния се задържаха необичайно дълго.
Обичайното есенно начало на дъждовния сезон в щата обаче пропусна изцяло Южна Калифорния. Дори когато многократните атмосферни реки заляха Северна Калифорния, високото налягане им попречи да достигнат до Лос Анджелис, който не е регистрирал повече от половин сантиметър дъжд от април насам.
Едно страховито метеорологично явление в Лос Анджелис обаче пристигна навреме - сезонните ветрове Санта Ана. Наричани в други части на щата Diablo или Sundowner, те изтласкват въздуха от вътрешността на страната над планинските вериги на Калифорния, като поривите стават все по-топли и сухи, докато се насочват към крайбрежието. Изсъхналите дървета и храсти по хълмовете около Лос Анджелис са лишени от влага и осигуряват достатъчно гориво за всеки възникнал пожар.
Евакуацията е наложителна
Националната метеорологична служба на САЩ е издала предупреждения за червен флаг, които се простират на повече от 400 километра от Централна Калифорния до границата с Мексико. От вторник синоптиците предупреждават за особено опасна ситуация - най-високото ниво на противопожарна тревога - в Бевърли Хилс, Холивуд Хилс, Малибу и гъсто населената долина Сан Фернандо.
Още по-силни пориви са възможни в по-ниско разположените населени места в близост до планината Сан Габриел, в резултат на сравнително рядко явление, при което бързо движещи се въздушни потоци се сблъскат с планинска верига, те могат да се деформират във вълна със силни възходящи и низходящи потоци. Очаква се Сан Габриел да бъде връхлетян от ветрове със скорост 160 километра в час.
Четете повече в bloombergtv.bg
Снимка: Getty Images