Според природозащитниците увеличаването на туристическия трафик вече оказва влияние върху Антарктида. Учени от университета в Сантяго де Чили установиха, че ослепително белият замръзнал пейзаж на континента става черен.
Снегът около местата за акостиране и изследователските станции потъмнява с всяка изминала година. Експертите потвърждават, че тази драматична аномалия е причинена от черния въглерод, произведен от корабите, хеликоптерите, самолетите, камионите и дизеловите генератори, които хората използват в Антарктида.
Снегът се топи по-бързо
По-тъмният сняг означава, че снегът се топи по-бързо, като учените изчисляват, че всеки посетител кара Антарктида да загуби около 83 тона сняг. Изследователите сега използват повече превозни средства, така че те безспорно имат по-голямо въздействие, но туристите също задълбочават проблема.
Въглеродните емисии от круизните кораби също са проблем. Средностатистическото туристическо пътуване до Антарктика генерира до 5,44 тона въглероден диоксид на пътник, или 0,49 тона на пътник на ден. Всичко това допринася за глобалното затопляне, което води до повишаване на температурите на континента. Учените наблюдават гореща вълна в Антарктида, където температурите достигнаха 10 градуса по Целзий над средното ниво.
Какво може да се направи
Някои круизни компании се опитват да сведат до минимум въздействието върху околната среда на пътниците, които посещават Антарктида. Quark предлага "малки" експедиции с по-интересни преживявания и плавателни съдове, които могат да достигнат отдалечени райони, където няма големи круизни кораби.
За туристите, използващи кораби, управлявани от Quark и други членове на IAATO, има задължителен инструктаж относно опазването на Антарктида. Той съдържа информация като това как да обеззаразите ботушите си, преди да се върнете на борда на плавателния съд, да изчистите с прахосмукачка семена или други чужди материали от дрехите си и като цяло да почистите екипировката си, за да предотвратите замърсяването на Антарктида.
В момента това включва и защита срещу нарастващата заплаха от птичи грип в региона. След големите огнища в Южна Америка, вирусът беше открит за първи път в Антарктида в края на 2023 г. Ограничаването на разпространението е жизненоважно за предотвратяване на срива на изолираните популации на диви животни на континента.
Четете повече в investor.bg.
Снимка: БГНЕС