fallback

Украйна се бори с недостиг на работна ръка заради войната

Работодателите се сблъскват с нови трудови реалности

03.01.2025 | 22:40 Автор: Деси Николова

Стъкларската фабрика "Биомедскло" в Житомир работи основно за износ - около 60 на сто от продукцията е за чужбина.

"Продукцията ни е с много високо качество", изтъква техническият ръководител Олександър Милевски в репортаж на ARD.

Във фирмата работят 220 души, от които 60 са висококвалифицирани специалисти. По думите на Милевски в момента усилено се търсят инженери, оператори на съоръжения и машини и работници за поточните линии.

Нахлуването на Русия в Украйна се превръща в повратна точка за "Биомедскло": 80 процента от служителите на фирмата са мъже и буквално за една нощ 10 на сто от тях е трябвало да отидат в армията. 

Войната в Украйна и загубата на работници

Друг проблем за стъкларското предприятие е загубата на хора на бойното поле.

"Загубихме двама колеги, двама много талантливи инженери", казва за ARD завеждащата персоналния отдел Галина Фесюк.

"За съжаление губим младото си поколение", добавя тя.

Преди войната подготовката на специалисти за стъкларската промишленост е отнемала до пет години. Сега във фирмата са стандартизирали обучението и донякъде са успели да ускорят работата.

Максим Шеремет също има проблеми със запълването на работните места. Той е оперативен директор на веригата хипермаркети "Епицентър", която продава практически всичко - от котешка храна през хранителни продукти и растения до генератори.

Търсене на нови кадри в условията на война

След пандемията и сега през войната компанията търси нови начини за наемане на хора - работи се например вече много тясно с университетите, за да се привлекат студенти за обучение. Конкуренцията обаче също търси хора, казва Шеремет: "Не само ние изпитваме недостиг на кадри - това е предизвикателство за цялата страна".

Като част от критичната инфраструктура, "Епицентър" има право да освободи от военна служба до 50 процента от служителите си, годни да носят оръжие. Както уточнява ARD, от общия брой служители, който е 38 000, 11 000 подлежат на военна служба, а около 2500 са освободени. Но държавата постоянно променя условията, посочва Шеремет, цитиран от DW.

Мобилизираните служители на компанията продължават да получават заплатите си, а местата им се пазят. Това означава, че ако се върнат невредими от фронта, няма да им се налага да си търсят друга работа. Има и демобилизирани служители на фирмата, но само 40 процента от тях са в състояние да продължат да работят. На 60 на сто ще им е необходима по-продължителна рехабилитация, а пет процента няма да се върнат.

Недостиг на работна ръка в Украйна 

По данни на Върховния комисариат на ООН за бежанците, регистрираните украински бежанци са около седем милиона души, повечето от които са в Европа. Стотици хиляди служат в украинската армия, а около шест милиона са принудени да живеят в окупираните от Русия украински територии. Сред тях има 1,5 милиона деца.

Украинското министерство на икономиката определя недостига на пазара на труда на пет милиона работници.

"Докато преди работодателите можеха да избират служителите си, сега те се борят за тях", казва Евгения Кузнецова от портала Work UA, който обединява работодатели и търсещи работа.

Снимка: БГНЕС

fallback
Още от Свят
fallback