39-ият президент на САЩ и носител на Нобелова награда за мир - Джими Картър, почина на 100-годишна възраст. Той остава в историята с постижения в дипломацията, сред които споразумението за мир между Израел и Египет.
Постига множество дипломатически успехи
Управлението му през 70-те години има и друга страна, белязана от кризата с американските заложници в Иран. Независимо от неуспехите, Картър се утвърждава като посредник в конфликтите.
Представител на новото поколение мъже от американския Юг, по-толерантни и по-прогресивни по расовите въпроси, Джими Картър остава в историята и като президент, който поставя в центъра на своята дипломация защитата на човешките права.
Освен споразумението от Кемп Дейвид, се сочи и неговият принос за подписването на договорите със Съветския съюз за съкращаване на стратегически въоръжения.
Най-големият провал на Картър
Най-големият удар, който понася, е ситуацията със заложниците, взети в Иран след Ислямската революция и проваления опит за освобождаването им. 52-ма американски граждани остават 444 дни в плен на радикалните ислямисти, щурмували посолството.
Кариерата му е нетипична - от морски офицер до бизнесмен, от собственик на семейна ферма за фъстъци до президент. Включва се в първичните избори на Демократическата партия през 1976 г. и е непознат за политическата сцена, но казва за себе си, че е южняк и американец.
Кадри от "годините на Картър" също остават в паметта: опашките от шофьори, които бързат да заредят гориво заради страх от дефицит. През 1981 г. демократът Картър отстъпва властта след тежко изборно поражение от републиканеца Роналд Рейгън.
Остава верен на убежденията си и се посвещава на благотворителни и миротворчески каузи. Създава "Център Картър", който наблюдава десетки избори по целия свят. През 2002 г. е удостоен с Нобеловата награда за мир за десетилетните му усилия да насърчава мирното разрешаване на международните конфликти и за развитието на демокрацията и правата на човека.
Световните лидери отдадоха почит на Картър
Лидери по цялото земно кълбо отдадоха почит. От Канада до Европа, от Китай до Венецуела.
"Америка и светът загубиха необикновен лидер и хуманист", заяви сегашният президент на САЩ Джо Байдън, а бъдещият - Доналд Тръмп, посочи, че американците дължат на Картър голяма благодарност за усилията му да подобри живота на всички.
"Основната сила, която ни обединява, не е роднинството или мястото, където си роден, или предпочитанията към една или друга религия. Любовта към свободата – това е общата кръв, която тече в нашите вени", казва Картър.
Вижте повече в репортажа на Григори Недялков.
Снимка: БГНЕС