Митов: За България Грузия е част от Европа

Външният министър подчерта подкрепата на страната ни за европейската и евроатлантическа интеграция на Гърция

26.02.2015 | 14:58 Редактор:
Митов: За България Грузия е част от Европа
Митов: За България Грузия е част от Европа

За България Грузия е част от Европа и може да разчита на нашата пълна подкрепа по пътя на европейска и евроатлантическа интеграция, е заявил министърът на външните работи Даниел Митов на среща днес с делегация, водена от председателя на парламента на Грузия Давид Усупашвили, която е на официално посещение в София.

Външният министър е посочил още, че България и Грузия трябва да продължат да работят в тясно сътрудничество, за да бъдат увеличени инструментите и механизмите за  експертна помощ и да споделят своя опит, съобщават от пресцентъра на Министерството на външните работи.

От своя страна, Давид Усупашвили благодари за последователната подкрепа на България. „Грузинският народ цени тези жестове на приятелство и подкрепа и вярвам, че нашите отношения ще продължат в тази посока“, подчерта той. - „За нас европейската интеграция не е просто политически избор, а културен избор, част от националната ни идентичност“, допълни Усупашвили.

Министър Митов даде висока оценка на постигнатия от Грузия устойчив напредък в изпълнението на Плана за действие за либерализиране на визовия режим. Това ни дава основания да очакваме, че на предстоящата среща на върха в Рига Грузия ще се доближи до възможността за безвизови пътувания, посочи той.

Външният министър потвърди още подкрепата на България за стремежа на Грузия за членство в НАТО. Той отново заяви позицията на България в подкрепа на политиката на Алианса на „Отворени врати”, като изрази увереността си, че е въпрос на време решението за присъединяване на Грузия, което ще донесе повече сигурност и стабилност на целия регион.

Даниел Митов и Давид Усупашвили потвърдиха отличните двустранни отношения, като подчертаха, че съществува все още неизползван потенциал за тяхното разширяване и задълбочаване. Двамата се съгласиха, че е необходимо договорно-правната база между двете страни да бъде актуализирана и допълнена. Като сфери на сътрудничество бяха очертани енергетиката, културата, науката и образованието, транспорта, селското стопанство, регионалното развитие и др.

Сред темите на разговора бяха още ситуацията в Украйна и отношенията с Русия, сигурността в региона, заплахата от международния тероризъм, включително от т.нар. Ислямска държава и др.