Номиналните доходи на руснаците са нараснали със 17 процента през първите девет месеца на 2024 година в сравнение със същия период на 2023-та, сочат официалните статистически данни. Те растат даже и реално – с 8,6 на сто.
Рекорден ръст на доходите
От началото на войната срещу Украйна ръстът на реалните доходи в Русия вероятно ще надхвърли 18 процента – подобни икономически темпове Русия не помни от началото на века. Руските власти, начело с Путин, представят актуалния ръст на доходите като голямо свое постижение. Но каква е причината за тази динамика и дали това наистина може да бъде наречено постижение?
Основната причина за ръста на доходите е равнището на заплатите. От януари до септември средната работна заплата е нараснала с 9% в сравнение с предходната година, а номиналната – с 18 на сто. Допитване сочи, че практически всички фирми са увеличили заплатите на служителите си – една пета са ги увеличили с над 20%, а 43 процента от предприятията – с 10-20 на сто. Очакванията са годишната инфлация в Русия да достигне 9,6 – 9,8 процента.
Заплатите растат, но пенсиите намаляват
Пенсиите обаче не само не са нараснали, а дори са спаднали – с 0,7 процента. Другите социални плащания се увеличават – покрай щедрите бонуси, които получават наетите войници, както и покрай обезщетенията, давани на семействата на военните и на загиналите на фронта.
Освен това доходите наскоро се увеличиха и поради високите лихви по банковите депозити. Въпреки това делът на тези доходи в общия обем не е голям - едва 8%. Делът на социалните плащания е 18%, а на заплатите - 59%.
Освен това напоследък се увеличават доходите от влогове – благодарение на високите лихви за банковите депозити. Но частта на тези доходи в общия обем не е голяма – осем процента. Делът на социалните плащания е 18 на сто, на заплатите – 59 процента.
Дефицитът на работна ръка – двигател или проблем за икономиката?
В края на 2024 година безработицата в Русия е рекордно ниска – 2,3 процента, а в една трета от регионите тя е дори под 2%. Ръстът на заплатите е пряко свързан с този феномен: дефицитът на кадри кара работодателите да увеличават заплатите, пише DW.
Но това не е показател за здрава икономика. Работната ръка започна да не достига не поради това, че се създават нови работни места, а защото войната опразни пазара на труда, лишавайки го от стотици хиляди работници. Изданието The Bell пише, че от началото на 2022-ра година от Русия са заминали и не са се върнали около 650 000 души. Още около 300 000 са били принудително мобилизирани, а над 400 000 са отишли да воюват доброволно, привлечени от високите заплати в договорите.
Снимка: Reuters