Цените на маслото, ключов продукт за печива и сладкиши, рязко се повишиха през последните месеци, като само през септември са скочили с 25 процента. Това разказва парижкият майстор пекар Арно Делмонтел, който отказва да последва примера на някои свои колеги и да прави кроасаните и с маргарин.
В цяла Европа през последната година маслото поскъпва и след постандемичния инфлационен шок, задълбочен от войната в Украйна, това нанася пореден удар върху европейските потребители, особено в сезона на празниците и свързани с тях сладки изкушения.
Цената на маслото в ЕС се е повишила средно с 19 процента през октомври, отчетено на годишна основа, като в Словакия ръстът достига 49 процента, а Германия - 40 процента, сочат данни на Европейската комисия, предоставени на Асошиейтед прес. Информация от отделни страни сочи, че тенденцията продължава и през последващите месеци.
В Германия пакетче от 250 грама сега струва между 2,40 и 4 евро в зависимост от марката и качеството.
За сравнение, в България кравето масло (пакетче от 125 грама) се продава за 3,04 лева за брой към 15 декември т.г. спрямо 2,74 лв. през декември 2023 г., сочат данни от седмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ).
Причината за поскъпването е глобалният недостиг на мляко, дължащ се на намаляващото производство, включително в САЩ и Нова Зеландия, които са сред най-големите световни производители, посочва икономистът Мариуш Дживулски, анализатор на пазара за хранителни и селскостопански продукти в полската банка ПКО Банк полски (PKO Bank Polski), предаде БТА.
Европейското масло обикновено има по-висока масленост от предлаганото в САЩ и се продава и стандартизирани разфасовки, така че производителите не могат да прикрият поскъпването чрез намаляване на опаковките или т. нар. "шринкфлация", отбелязва АП.
Снимка: Freepik