Защо държави препоръчват да държим пари в брой у дома?

Може да допринесе за нарушаването на важни обществени функции

25.12.2024 | 15:39 Редактор:
Ставаме по-уязвими.
Ставаме по-уязвими.

Заплахите, произтичащи от Русия – както във връзка с войната в Украйна, така и поради кибератаките и нежеланото вмешателство в чужди избори – пораждат тревоги и водят до препоръки към гражданите да съхраняват достатъчно пари в брой вкъщи, вместо в банките.

В Швеция през ноември домакинствата получиха брошури с информация за коректното поведение "в случай на кризи и войни". Те включват и съвета вкъщи да се държат пари в брой поне за седмица. И в случай на евакуация трябва да се разполага с достатъчно пари в брой, обяснява брошурата, за която пише "Франкфуртер Рундшау".

Норвежкото правителство пък още през пролетта предупреди: "Ако се разчита единствено на дигиталните разплащания, това повишава уязвимостта на обществото и в определени ситуации може да допринесе за нарушаването на важни обществени функции". Така например "продължителните спирания на тока, на системите или дигиталните нападения срещу разплащателните системи и банките" могат да доведат до срив в дигиталното ползване на сметките.

Затова потребителите в Норвегия имат законно право да плащат в брой, например за покупки на дребно или за услуги като кинопрожекции, ресторанти или хотели. Определена е и горна граница от 20 000 норвежки крони (около 1 700 евро).

Сега и Нидерландският банков съюз излезе с препоръката да се държат запаси от пари в брой у дома. Както заяви говорител на съюза - това е свързано с геополитическите заплахи. Това е първият път, в който банки излизат с такъв съвет, подчертава „"Франкфуртер Рундшау" и напомня, че на годишната си пресконференция Путин заплаши с куриозна "ракетна надпревара".

Нидерландският министър на отбраната Рубен Брекелманс каза пред медиите, че обществото трябва да се подготви за всички възможни военни сценарии, предаде DW.

"Ако Русия иска да ни нападне, ще атакува нашата електропреносна мрежа или водоснабдяването", заяви Брекелманс.

Снимка: Freepik


na