Климатичните промени създават проблеми на ски курортите

Страни губят средно една седмица с температури под нулата

19.12.2024 | 22:13 Редактор:
По-топлите дни може да са добре дошъл отдих за хората, които преживяват мразовити зими, но тенденцията е смущаваща.
По-топлите дни може да са добре дошъл отдих за хората, които преживяват мразовити зими, но тенденцията е смущаваща.

Компаниите, които разчитат на минусови температури през зимата остават разочаровани, пише Bloomberg.

Броят на дните с температури от нула градуса или под нулата намалява в Северното полукълбо, сочат данни на организацията с нестопанска цел Climate Central. Над една трета от анализираните страни са изгубили средно една седмица с температури под нулата през последните десет години, включително голямото мнозинство от европейските страни и над половината от щатите в САЩ.

По-топлите дни може да са добре дошъл отдих за хората, които преживяват мразовити зими, но тенденцията е смущаваща, тъй като по-високите температури влияят на всичко – от спорта до пиенето на вода и дори на сезонните алергии.

"От една страната това е голямо облекчение от жестоките зимни температури. От друга страна, направете половин крачка назад и помислете защо се случва този ден, това е почти кошмар", каза заместник-председателят по научните въпроси на Climate Central Кристина Дал.

Много европейски страни са преживели средно над две допълнителни седмици с температури над нулата през последните десет години, включително Германия и Белгия, сочи докладът. В САЩ редица щати в североизточната част, включително Ню Джърси, Кънектикът и Масачузетс, са имали най-малко десет допълнителни дни с температури над нулата на година. Собствениците на бизнес, които разчитат на студеното време за приходи, вече изпитват проблеми.

По-топлото време оказва влияние и върху водоснабдяването, сочи докладът. Това важи особено за западните щати в САЩ, където градовете разчитат на планинския сняг, за да запълват водохранилищата си. Повишение на температурата с 1 градус по Целзий може да намали количеството на водата, съхранявано в снега рано през пролетта, с 20%, установи изследване от 2018 г.

За анализа на организацията са използвани данни от 123 страни през декември, януари и февруари за последните десет години, както и инструментът Climate Central, за да се определи какви щяха да са температурите в света без изменението на климата.

Четете повече в investor.bg.

Снимка: БГНЕС