За последните 2 години броят на притежателите на криптовалути в Еврозоната се е увеличил двойно. Повечето от тях ги използват като инвестиция, сочи проучване на Европейската централна банка, цитирано от АФП.
Девет на сто от анкетираните са заявили, че притежават криптоактиви като биткойн или етер, в сравнение с четири на сто през 2022 г., според проучването на ЕЦБ за платежните навици в еврозоната.
Популярността на криптовалутите нараства въпреки често крайната им волатилност и противоречията, като например срива на няколко гиганта в индустрията, най-вече на платформата за обмен FTX.
Биткойнът надхвърли 100 000 долара по-рано този месец след изборната победа на Доналд Тръмп в САЩ и обещанието му да превърне Съединените щати в "световна столица на биткойна и криптовалутите".
Сред 20-те държави от еврозоната в 13 от тях делът на притежателите на криптовалути е над 10%, заяви базираната във Франкфурт институция. Най-високи са показателите в Словения - 15 на сто, и Гърция - 14 на сто. В Германия, най-голямата икономика в Еврозоната, само 6% от анкетираните са имали криптоактиви, като парите в брой все още остават сравнително популярни.
Криптоактивите се ползват най-вече за инвестиция
Хората на възраст между 25 и 39 години е най-вероятно да притежават криптоактиви, следвани от тези на възраст между 18 и 24 години, установи проучването. То показа "ясно предпочитание за използване на криптоактивите само като средство за инвестиране", а не като платежно средство, заяви ЕЦБ.
Например в Нидерландия 90% от анкетираните са заявили, че използват криптоактиви само за инвестиции, докато в Германия този дял е 82%, предаде БГНЕС.
Що се отнася до броя на плащанията, парите в брой продължават да доминират и се използват на мястото на продажбата в 52% от трансакциите, макар че са намалели с няколко пункта спрямо 2022 г., според двугодишното проучване.
По отношение на стойността картите са най-доминиращият метод за плащане с дял от 45%, следвани от парите в брой и мобилните приложения, се казва още в него.
Снимка: Pexels