fallback

МОСВ: Разливът в Керченския проток няма да засегне Българското Черноморие

Отслабване на вятъра се очаква на 19 декември, което ще доведе до намаляване на скоростта на теченията

17.12.2024 | 17:02 Автор: Толя Стоянова

Понастоящем не се наблюдава изменение на обстановката, предизвикана от петролния разлив край Керченския проток. По данни на Центъра за интегрирано управление и мониторинг на бреговата зона на ВВМУ "Н. Й. Вапцаров" все още не са налични актуални сателитни изображения на пострадалия район поради плътната облачна покривка. 

Центърът за интегрирано управление и мониторинг на бреговата зона на ВВМУ "Н. Й. Вапцаров" представи на МОСВ данни за извършените симулации за прогнозиране на движението и разпространението на разливите до 25 декември 2024 г. включително, чрез използване на прогнозни данни за морските течения на Коперник.

Анализът показва, че морските течния в повърхностния слой в акваторията на инцидентите устойчиво ще пренасят нефтените замърсявания в посока Север, като на практика ще ги задържат в акваторията на Керченски пролив, като част от тях могат да попаднат и в акваторията на Азовско море.

"Резултатът и от модела на НИМХ е сходен - в много кратък интервал след изпускането на петрола той се отнася до бреговете на Керченския пролив, като част от него продължава на Север в Азовско море", коментира Васко Гълъбов от НИМХ. 

Прогнозата за теченията в Черно море остава непроменена

Очаква се през следващите дни, при облитането от сателитите Sentinel-1, Sentinel-2 и Sentinel-3 да е възможно проследяване на реалното разпространение на петролния разлив. Според специалиста по хидродинамика от БАН доц. Николай Вълчев прогнозата за теченията в Черно море остава непроменена - преобладаващият пренос продължава да бъде насочен на Североизток и е със скорост около 60 см/с. Постъпила информация от maritime.bg сочи, че замърсяването е достигнало черноморския курорт Анапа в Краснодарска област.

Отслабване на вятъра се очаква на 19 декември, което ще доведе до намаляване на скоростта на теченията. Очаква се щетите за околната среда, причинени от петролния разлив, да бъдат сериозни в засегнатия район. Не се очаква Българското Черноморие да бъде засегнато.

Снимка: БГНЕС

fallback
Още от Свят
fallback