Япония бори ниската раждаемост с 4-дневна работна седмица

Новият режим ще започне през април в Токио

13.12.2024 | 13:56 Редактор:
Много социолози обясняват постоянно спадащата раждаемост с безпощадната работна култура в Япония.
Много социолози обясняват постоянно спадащата раждаемост с безпощадната работна култура в Япония.

Държавните служители в столицата на Япония - Токио, ще работят 4 дни в седмицата. Това се планира в опит да се помогне на работещите майки и да се повиши рекордно ниската раждаемост, съобщи CNN.

Администрацията на Токио заяви, че новият режим, който ще започне през април, ще даде на служителите три почивни дни всяка седмица. Отделно тя обяви и друга политика, която ще позволи на родителите с деца от първи до трети клас в началните училища да заменят малка част от заплатата си за възможността да си тръгнат по-рано.

"Ще преразгледаме стиловете на работа... добавяйки гъвкавост, като гарантираме, че никой не трябва да се отказва от кариерата си поради житейски събития като раждане на дете или грижи за него", заяви губернаторът на Токио Юрико Коике, когато представи плана.

Коефициентът на раждаемост в Япония, който от много години рязко спада, достигна рекордно ниски стойности през юни, въпреки че правителството увеличи усилията си, за да насърчи младите хора да сключват брак и да създават семейства.

През миналата година са регистрирани само 727 277 раждания, като коефициентът на плодовитост – броят на децата, които една жена ражда през живота си – е спаднал до най-ниското си ниво от 1,2 деца по данни на Министерството на здравеопазването, труда и социалните грижи. За да остане населението стабилно, коефициентът на плодовитост трябва да е 2,1.

Много социолози обясняват постоянно спадащата раждаемост с безпощадната работна култура в Япония и нарастващите разходи за живот. Уморителните часове отдавна са проблем за японските корпорации, където работниците често страдат от рискове за здравето, а в крайни случаи, от "кароши" – смърт от преумора.

Четете повече в investor.bg.

Снимка: БГНЕС