Сирия след Башар Асад: Надежда за по-добро бъдеще или ново напрежение?

В сила е въведеният от бунтовниците полицейски час

09.12.2024 | 18:56 Редактор:
Падането на Башар Асад внесе по-голяма несигурност в Близкия изток.
Падането на Башар Асад внесе по-голяма несигурност в Близкия изток.

След свалянето на режима на Башар Асад в Сирия, светът призова за мирен преход при предаването на властта. Празни улици, затворени магазини и тишина - така изглежда Дамаск днес след вчерашните спонтанни тържества по улиците. В сила е въведеният от бунтовниците полицейски час - от 16:00 следобед до 5:00 сутринта. Мнозина, оказва се, се страхуват да излизат и след изтичането му.

Междувременно хиляди мъже, жени и деца бяха освободени от затворите на Асад. Екипи на гражданската защита работят, за да достигнат до държаните от режима по политически причини, които се намират в скрити подземни клетки. Видеа от затвора в Седная, близо до Дамаск, наречен от Amnesty International "човешка кланица", се разпространяват в социалните мрежи. В едно от тях се вижда как жени крещят от радост, докато отварят килиите им.

Някои от децата, освободени от този затвор, са родени там в резултат на жестоките изнасилвания на жените от страна на охранителите. По време на близо 14-годишната гражданска война в сирийските затвори са изчезнали близо сто хиляди души, сочат международните оценки.

Регионалното напрежение

Иначе нестабилна остава обстановката в страната. Израел нанесе серия въздушни удари по военни бази, включително в Дамаск. Израелски ракети поразиха военен комплекс в западния квартал на Дамаск, Меза. Иранският посланик в Сирия обвини Израел за свалянето на Башар Асад. В момента не е ясно къде се намира той.

След като се появиха твърдения в много медии, че Асад е в Русия, днес пред журналисти говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че "решението за предоставяне на убежище на бившия президент на Сирия Башар Асад и на неговото семейство би могло да бъде взето само от Владимир Путин". Той обаче не коментира дали такова убежище действително е предоставено.

На този фон празненствата сред сирийската общност в чужбина продължават. Между 8 и 13 млн. сирийци в момента са извън страната. Част от тях още вчера заявиха намерение да се върнат обратно в родината си.

Българската връзка

Междувременно външното ни министерство търси начин за евакуация на 15 наши сънародници от Сирия. Те са потърсили съдействие от посолството ни в Дамаск след превземането на сирийската столица. Дипломатическата служба поддържа връзка с общо 71 българи и техните семейства, които пребивават там. В сила остава призивът на външното ни ведомство сънародниците ни да не напускат домовете си, докато ситуацията не се нормализира.

Икономически последствия

Цените на петрола пък се повишиха в азиатската търговия тази сутрин, след като падането на режима на сирийския президент Башар Асад внесе по-голяма несигурност в Близкия изток. "Сауди Арамко", най-големият износител на суров петрол в света, намали цените си за януари догодина за азиатски купувачи до най-ниското ниво от началото на 2021 година.

Снимка: БГНЕС