Президентът на Южна Корея изкара военните и вкара страната в тежка политическа криза

Военното положение беше в сила 6 часа

04.12.2024 | 13:32 Редактор:

Южна Корея влезе в тежка политическа криза след шокиращия опит на президента Юн Сук Йол да въведе военно положение в опит да неутрализира свои противници в опозицията. Напрежението се покачи, хиляди хора излязоха на протест, а депутатите в южнокорейския парламент поискаха импийчмънт на държавния глава.

Кадри от охранителните камери показват как военните окупират парламента, след като президентът на страната направи среднощно обръщение.

"Обявявам военно положение, за да защитя свободата в Република Корея от севернокорейските комунистически сили. Те радикализират недопустими протести, които застрашават мира и щастието в нашата страна", заяви Юн Сук Йол.

Освен, че изненада всички решението му потопи страната в най-дълбокото сътресение в съвременната ѝ демократична история. При избухналите масови протести гражданите се опитаха да попречат на армията да окупира държавните институции. 

"Изплаших се след като гледах новините. Помислих си също - това е абсолютен национален срам", заяви протестираща.

Военното положение обаче остана в сила само за около 6 часа - беше отменено след среднощно заседание на депутатите.

"Аз приемам решението на парламента и отменям закона за военното положение. Войските се оттеглят", обяви президентът.

Процедура по импийчмънт

Тя беше инициирана от Опозиционната демократическа партия. Изискването е подкрепа от минимум 200 от общо 300 депутати в южнокорейския парламент. Опозиционните партии имат общо 192-ма депутати, но очакванията са, че след шокиращото му изявление, депутати от управляващата партия също ще гласуват "за". Русия наблюдава с тревога случващото се на полуострова.

"Надяваме се, че тези трагични събития няма да се отразят на обществено-политическата ситуация на Корейския полуостров като цяло. Тя и без това е усложнена от провокативните действия на САЩ и техните съюзници", коментира говорителят на външното министерство на Русия Мария Захарова. 

Близо 30 000 американски войници са разположени в Южна Корея. От Пентагона първоначално изразиха дълбока загриженост от създалата се ситуация, а след това в специално изявление приветстваха отмяната на военното положение. 

Вижте повече в репортажа.

Снимка: БГНЕС