Смъртността от СПИН расте в Източна Европа и Централна Азия

Хората с вируса в Русия все по-често се сблъскват с дискриминация

02.12.2024 | 16:51 Редактор:
Проблемът често се състои в това, че хората или изобщо не знаят за заболяването си.
Проблемът често се състои в това, че хората или изобщо не знаят за заболяването си.

Отдавна със заболяването СПИН живее Яна Колпакова от Владивосток и говори за това открито. Тя е сигурна, че всеки човек с такава диагноза в Русия се е сблъсквал с дискриминация от страна на лекарите. "Една "мъдра" медицинска сестра например даде съвет хората като мен да бъдат стерилизирани. А един лекар ме нарече проститутка и започна да вика, че тъй като несъмнено взимам наркотици, упойката за необходимата ми операция нямало да ме хване“, разказва Колпакова.

Стефания Хридина била осиновена в украинския град Никопол, когато била на 11 години – оттогава знае, че има СПИН. Казали ѝ, че вероятно е била заразена от родната си майка, която момичето не познава. 

"Новият ми баща се отнасяше нормално към моето заболяване, но майка ми проявяваше добро отношение само пред него – иначе ми даваше отделни прибори и въобще всичко беше отделно", спомня си Хридина.

На 18 години тя се явила пред медицинска комисия в украинския град Днепър, където един от лекарите ѝ казал: "Спинозните нямат място тук". Сега Стефания е на 23 години, оттогава не се е обръщала повече към лекари.

Валентина Манкиева от Алмати наскоро отишла на преглед при невролог и взела със себе си 10-годишната си дъщеря. 

"Тя знае за моето заболяване, а когато казах на лекаря, че имам СПИН, той попита – а детето не е ли заразено и то? Живея с болестта от 27 години, но и досега не мога да свикна с повсеместното невежество. Разбира се, обясних му, че се лекувам и че хората със СПИН могат да имат и здрави деца", сподели тя.

По думите на Манкиева лекарят я преглеждал от разстояние и използвал ръкавици.

Високо е нивото на стигматизация и дискриминация

В Източна Европа и Централна Азия 93% от новите случаи на зараза с вируса ХИВ са в Русия, Украйна, Узбекистан и Казахстан, сочат данните на Програмата на ООН за ХИВ/СПИН (UNAIDS). През 2023 година броят на новите заболявания се е увеличил с 20% в сравнение с 2010 година, а на смъртните случаи – с 34 процента.

"В региона има високо ниво на стигматизация и дискриминация, а това усложнява достъпа до медицинска помощ", коментира Махеш Махалингам от  UNAIDS.

По неговите думи, проблемът често се състои в това, че хората или изобщо не знаят за заболяването си, или научават за него твърде късно, или прекратяват лечението, пише DW.

В региона най-много са хората с ХИВ в Русия – над 1,1 милиона по официални данни. Министърът на здравеопазването Михаил Мурашко твърди, че заболеваемостта и намаляла с 40% от 2016 година насам и сега е на рекордно ниско ниво. Според инфекциониста Вадим Покровски обаче данните на министерството отразяват само положителната страна.

Снимка: БГНЕС