fallback

Сълзотворен газ и протести в Грузия след отлагане на присъединяването към ЕС

Маскирани полицаи стреляха с гумени куршуми и брутално биеха протестиращи

29.11.2024 | 07:12 Автор: Деси Николова

Полицията за борба с безредиците в Грузия използва сълзотворен газ и водно оръдие, за да разпръсне демонстранти, протестиращи срещу правителственото решение за отлагане на присъединяването към Европейския съюз, съобщиха кореспонденти на АФП.

Хиляди хора се събраха в столицата Тбилиси и в градове из цяла Грузия, след като министър-председателят Иракли Кобахидзе обяви решението в условията на следизборна криза. Президентът на страната оспори легитимността на новоизбрания парламент и правителство.

Развявайки знамена на ЕС и Грузия, хиляди хора се събраха пред парламента, блокирайки движението по главния път на грузинската столица в последния от поредицата протести в страната. Малко след полунощ полицията за борба с безредиците използва сълзотворен газ и водно оръдие срещу мирните демонстранти.

Репресиите продължиха до ранните часове, като маскирани полицаи стреляха с гумени куршуми и брутално биеха протестиращи и журналисти. Демонстрантите издигнаха барикади и ги подпалиха, а местните медии съобщиха, че няколко протестиращи и журналисти са били арестувани.

"Заставам на страната на грузинските медии, които са непропорционални мишени и атакувани, докато си вършат работата и отразяват непрекъснато", заяви прозападният президент Саломе Зурабишвили в социалните мрежи, предаде БГНЕС.

Изявлението на министър-председателя дойде часове след като Европейският парламент прие необвързваща резолюция, с която отхвърли резултатите от парламентарните избори в Грузия на 26 октомври. Според резолюцията са допуснати "значителни нередности", като се призовава за нови избори под международен надзор и за налагане на санкции на висши грузински служители, включително Кобахидзе.

Обвинявайки Европейския парламент и "някои европейски политици“ в "изнудване", Кобахидзе заяви: "Решихме да не поставяме въпроса за присъединяване към Европейския съюз на дневен ред до края на 2028 г." Той обаче обеща да продължи реформите, уверявайки, че "до 2028 г. Грузия ще бъде по-подготвена от всяка друга страна кандидатка да започне преговори за присъединяване с Брюксел и да стане държава-членка през 2030 г."

Снимка: БГНЕС

fallback
Още от Свят
fallback