Румен Радев във Виетнам: Лошите дипломатически решения могат да доведат до войни

Президентът изнесе лекция в Дипломатическата академия при МВнР

26.11.2024 | 07:53 Редактор:
Президентът подчерта, че ролята на дипломацията ще нараства във времето.
Президентът подчерта, че ролята на дипломацията ще нараства във времето.

Президентът Румен Радев изнесе лекция в Дипломатическата академия при Министерството на външните работи на Виетнам, посветена на 75-ата годишнина от установяването на дипломатически отношения между България и азиатската страна. Държавният глава е на официална визита във Виетнам.

В исторически план на двустранните ни отношения и българският, и виетнамският народ са доказали вярата си в свободата и уважението към солидарността и приятелството, а тези споделени ценности са ключови за развитието на сътрудничеството и доверието между двете ни държави. Това заяви президентът Румен Радев, който днес в Ханой посети Дипломатическата академия на Виетнам. Държавният глава се срещна с ръководството на учебното заведение и говори пред студенти за перспективите пред развитието на двустранните връзки между България и Виетнам в контекста на 75-ата годишнина от установяването на дипломатическите отношения.

Пред бъдещите дипломати президентът изтъкна, че за изграждането на стабилно и устойчиво междудържавно сътрудничество е важно доверието между народите, основано на споделени ценности, и това е най-големият актив на дипломацията. Историческите връзки също допринасят в тази насока, заяви президентът Радев и направи кратък преглед на 75-годишната история на дипломатически отношения между България и Виетнам.

Държавният глава заяви, че за този период от време двустранните отношения са доказали приятелството, взаимното доверие и солидарността между двата народа. България е една от първите държави, признали независимостта на Виетнам през 1950 година, а в труден период от историята страната ни е оказала подкрепа на виетнамския народ. Десетките хиляди виетнамски граждани, които са учили и работили в България, също допринасят за укрепване на двустранните отношения и доверието, заяви президентът.

Румен Радев открои икономическото сътрудничество като важен фактор за надграждане на двустранните отношения.

"Можем да съчетаем напредъка и стабилния икономически ръст на Виетнам с постиженията на дигиталния и иновативен сектор на България", заяви президентът. Той посочи, че перспективни са партньорствата в сферата на разработването на софтуер за автомобилни системи, на сателитни комуникации, изкуствен интелект и други съвременни технологии.

България и Виетнам имат изключително конструктивна роля за укрепване на стабилността, сигурността и напредъка на своите региони, заяви още държавният глава пред бъдещите дипломати. Румен Радев допълни, че държавите ни ще продължат сътрудничеството си в международни формати в подкрепа на глобалния мир и сигурност, за насърчаване на социалното и икономическо развитие и за справяне със съвременните заплахи и предизвикателства.

"Дипломацията не е само професия, а призвание – това е най-силният и ефективен инструмент за отстояване и защита на интересите на всяка страна. Историята е показала, че лоши дипломатически решения са довели до войни, бедност и страдание, а мъдрата дипломация предотвратява военни конфликти, укрепва мира и стабилността“, каза Румен Радев на студентите и допълни, че за да бъдеш професионалист в тази област, са необходими широки познания и умения.

По-късно президентът Радев проведе среща със секретаря на партийния комитет на град Хайфонг Ле Тиен Чоу. В рамките на разговора бяха представени възможностите за инвестиции във виетнамския град, който е ключов национален и международен логистичен център.

Как се справяте с поскъпването на живота?

С много лишения и правене на сметка за почти всичко.
46%
Със свиване на разходите за екскурзии/почивки, ресторанти и всякакви глезотии.
30%
Спасяват ме спестяванията ми.
6%
С намиране на допълнителни източници на средства.
8%
Получавам достатъчно висок доход и цените не променят начина ми на живот.
10%
Общо 1156 гласа

Снимки: Прессекретариат на президентството