Украйна е изправена пред най-сериозните предизвикателства от пролетта на 2022 г. след 1000 дни от началото на конфликта. Русия настъпва бавно на изток, макар и военните наблюдатели да не очакват да изпълни най-близката като реализация цел - превземането на Донбас в административните му граници, поне до пролетта на 2025 г.
Русия отново активно обстрелва енергийната система (първите целенасочени удари започнаха още през есента на 2022 година, когато военната операция беше под командването на ген. Сергей Суровикин) и вече е унищожен почти целият потенциал за производство на пикова енергия. Заради разрушенията от последния ракетен обстрел на 17 ноември, в Украйна са въведени нови ограничения за електрозахранването на 19 ноември, защото има значителен дефицит на електроенергия, който не може да бъде покрит с вноса.
Ще променят ли хода на войната ракетите ATACMS
В първите месеци на войната повечето държави, които днес са съюзници, отказваха да предоставят сериозно въоръжение на Украйна (включително и въздушна отбрана срещу масираните ракетни удари) и възможност за отпор, отбелязвайки, че войната няма да продължи дълго и руската армия ще постигне целите си в рамките на седмици. Нещата се промениха, но и до днес сред основните предизвикателства за украинските военни са бавните доставки на обещаното въоръжение и на нужни решения.
"Даваме на Украйна само толкова, колкото да се държи, а понякога дори и по-малко", призна Върховният представител на ЕС по въпросите на външната политика Жозеп Борел след вероятно последното си председателство на Съвета по външни въпроси на ЕС на 18 ноември.
ЕС опитва да поддържа интереса на Тръмп към Украйна
Очаква се през декември Кая Калас да поеме поста на Жозеп Борел. По време на своето изслушване пред Европейския парламент тя обърна внимание на ролята на Китай във войната в Украйна, оценено от наблюдатели като опит на ЕС да задържи вниманието на новоизбрания президент Доналд Тръмп към войната в Украйна. Неговите изявления и вероятни назначения подсказват именно това - през следващите години САЩ ще възприемат Пекин като основната заплаха за своята сигурност.
Изглежда, че и в Киев са заложили на победата на Тръмп и са изготвили тактика за следващите си ходове спрямо този сценарий - планът, предложен от Зеленски за подсилване позициите на Украйна, има точки, които са съзвучие с някои от изявленията на новия американски президент, като например че Европа трябва сама да поеме отговорността за своята отбрана.
Четете повече в investor.bg.
Снимка: архив, БГНЕС
преди 1 месец