Рекордно поскъпване на цените на храните в Русия

Според анализатори отчасти е причинено от войната в Украйна

14.11.2024 | 20:05 Редактор:
Препоръчаха на производителите да намалят цените на някои стоки.
Препоръчаха на производителите да намалят цените на някои стоки.

Цените на храните в Русия поеха нагоре, което може да пречка за президента Владимир Путин, който опитва да стабилизира ситуацията в страната и военните ѝ амбиции.

Един килограм картофи е поскъпнал най-малко със 73% от началото на годината, докато цената на маслото се е увеличила с над 30%, сочат данни, публикувани от Федералната статистическа служба на страната в четвъртък, съобщи Bloomberg. 

Тези два продукта оглавяват списъка, съставен от агенцията, като зеленчуци като лук и цвекло поскъпват с повече от 20%, а заквасената сметана, млякото, хлябът и рибата прибавят между 12% и 15% към стойностите от 2023 г.

Повишаването на цените – което според анализаторите е причинено отчасти от въздействието на войната в Украйна – увеличава натиска върху бюджета на домакинствата. 

Проблемът с поскъпването не е нов

Руснаците бяха изправени пред проблема с покачващите се цени на храните още преди тазгодишния скок. Но тъй като ситуацията се влошава, представители на различни институции, от Министерството на земеделието до Главната прокуратура, са загрижени как цените могат да бъдат поставени под контрол.

Централната банка на Русия може да се затрудни да намери търсените отговори, тъй като вече увеличи основния си лихвен процент до рекордно високо ниво от 21% миналия месец. „Балансът на инфлационните рискове все още е значително наклонен в посока нагоре“, посочиха тогава от институцията, като същевременно изразиха очакване за по-нататъшно увеличение. Банката очаква инфлацията през 2024 г. да достигне 8-8,5%.

Мерки за решаване на проблема

Руският главен прокурор Игор Краснов започна разследване на увеличението на цените от производителите на мляко и обеща отговори. Министър-председателят Михаил Мишустин нареди на Министерството на земеделието да осигури наличието на достатъчно плодове и зеленчуци, а вицепремиерът Дмитрий Патрушев поиска ежедневно наблюдение на пазара на храни и мерки за стабилизиране на ситуацията.

Ходът на Руската централна банка да увеличи разходите за заемите в опит да охлади търсенето има слабо въздействие върху инфлацията – годишният ръст на цените намаля до 8,54% през септември от 8,63% предходния месец – но способността на паричната политика да контролира цените на храните е ограничена. Инфлацията при храните остава над 9% през октомври, показват данните на федералната статистика.

След като войната в Украйна привлече трудещи се от всички индустрии към служба в армията, министърът на земеделието Оксана Лут оцени недостига на селскостопански работници на 200 хил. души. Допълнителен удар дойде от въздействието на променливите метеорологични условия върху реколтите, а по-слабата рубла и прекъсването на традиционните вериги за доставки заради свързаните с войната санкции направиха някои вносни продукти оскъдни и скъпи.

Четете повече в investor.bg.

Снимка: БГНЕС


1
0 rate up comment rate down comment 0
Някой
преди 1 месец
Нормално. Ситуацията от 80-те години на миналия век се повтаря. Увеличеното военното производство е за сметка на производството на стоки за населението. Заетите във военнто производство получват много пари. Балансът между пари и стоки се нарушава. Пари има, стоки няма. ЦБ на Русия иска да спре изливането на нови пари на пазара чрез кредити. Лихва 21%. Няма инвестиции. За 1 година акциите на структоопределяжите предприятия на московската борса масово са обезцени. Някои с 30-60%. Логично е. Сигнализирай за неуместен коментар