Германия помага на Украйна да разработи въздушен щит

Страната ще получи шеста система за противовъздушна отбрана Iris-T

14.11.2024 | 08:30 Редактор:
Освен Iris-T Украйна притежава още модерни западни системи за ПВО.
Освен Iris-T Украйна притежава още модерни западни системи за ПВО.

Украинският президент Володимир Зеленски потвърди, че страната ще получи шеста система за противовъздушна отбрана Iris-T от Германия до края на годината след разговор с германския канцлер Олаф Шолц.

Двамата са дискутирали допълнителни доставки за противовъздушна отбрана през 2025 година и началото на разработването на въздушен щит, стана ясно думите на държавния глава във вечерното му обръщение по повод 994-ия ден от началото на пълномащабната война.

Освен Iris-T Украйна притежава още модерни западни системи за ПВО, включително и американските Patriot, френско-италианската разработка Samp/T, както и NASAMS и още много мобилни средства за отбрана, които се имплементираха успешно към останалите от съветско време системи за защита (основно С-300).

Ролята на Курахове във войната

На този етап Курахове изигра своята стратегическа роля във войната, пише украинският Център за отбранителни стратегии и прогнозира скорошно изтегляне на украинците от позициите си около Елизаветивка и Констянтинопил, което ще означава и окупация на града. Следващата стъпка, според анализаторите, ще бъде Велика Новосилка (Запорожка област).

Според други оценки превземането на Курахове отваря пътя към Покровск.

По данни Генералния щаб на Въоръжените сили на Украйна (ВСУ) в тези две направления са съсредоточени основните усилия на руснаците на фронтовата линия в последните седмици. В Курахивското направление към 22 часа на 13 ноември са регистрирани 40 бойни сблъсъка - около Новодмитровка, Далне, Антонивка и Катеринивка, както и около Илинка, Новоселидивка и Сонцивка. Курахове е обстрелян с две авиационни бомби.

Въздушни удари са регистрирани и в Покровското направление, където към 22 часа на 13 ноември са отчетени и 36 атаки към Промин, Суха балка, Хрихоривка, Миролюбивка, Петривка и Новоолексиевка.

В Харков има данни за използването на новия дрон "Молния - 1". В това направление са регистрирани осем атаки. Украинците са си върнали позиции на североизток от Часов яр, укрепвайки фронтовата линия в района, но руснаците продължават напредъка си към центъра на Торецк. Украйна остава в Курска област като през последните дни няма съществена промяна във фронтовата линия.

Към 22 часа на 13 ноември има данни за общо 151 бойни сблъсъка, става ясно от сводката на ВСУ. Руснаците са извършили и 70 въздушни удара със 115 авиационни бомби, както и 3800 артилерийски обстрела, което е слабо намаление спрямо последните два дни.

Министерството на отбраната на Русия съобщава за два унищожени дрона през нощта - над Курска и над Белгородска област.

Има вероятност Украйна да разработи ядрена бомба

В отговор на заплахата за спиране на подкрепата Украйна може да заяви на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп, че за броени месеци може да разработи ядрена бомба - елементарна, с една десета от заряда на "Дебелака", хвърлена над Нагасаки в края на Втората световна война. Това коментира в подкаст на The Times журналистът Максим Тъкър.

От Министерството на външните работи на Украйна веднага реагираха на изявлението. "Украйна се придържа към Договора за неразпространение на ядрено оръжие. Ние не притежаваме, не разработваме и нямаме намерение да притежаваме ядрено оръжие", написа в социалната мрежа X говорителят на институцията Хеорхий Тихий.

За възможността Киев да разработи ядрена бомба се заговори през миналия месец, когато Володимир Зеленски съобщи, че е припомнил на Доналд Тръмп, че Украйна е предала своя ядрен арсенал (третият по големина в света) в замяна на гаранции за сигурност и териториална цялост от Русия, САЩ, Великобритания и още две ядрени държави - Франция и Китай.

Възможна изненада от администрацията на Тръмп

Първите обявени назначение на Доналд Тръмп обаче могат да се окажат не толкова благоприятни за Украйна. Украински анализатори отбелязват силните заявки за натиск към Китай, който е най-големият поддръжник на Москва.  

Politico също отбелязва, че обявените назначения за държавен секретар Марко Рубио, както и за съветник за националната сигурност Майкъл Уолц също носят известна надежда за Киев. И двамата са привърженици на доктрината за САЩ на първо място, но и двамата са далеч от изолационните течения сред републиканците и имат твърди позиции срещу Китай, Иран и Русия.

Четете повече в investor.bg.

Снимка: БГНЕС