Унгария, България, Румъния и Гърция плащат най-много за електроенергия в Европа 

През последните 4 дни цената на едро се увеличи със 150%

13.11.2024 | 16:53 Редактор:
Причините за тази нова енергийна криза се търсят в многофакторна схема.
Причините за тази нова енергийна криза се търсят в многофакторна схема.

От Гърция до Украйна, целият Източен коридор е с най-висока цена на едро на електроенергия. Унгария води покачването при балканските страни, следвана от Румъния, България и Гърция. Унгария е с най-високия ръст на електроенергия на едро - 303,33 евро, следвана от България и Румъния, където цената е една и съща 268,45 евро, в Гърция тя е 202,22 евро.

Възобновяване на мини регионалната енергийна криза от миналото лято се повтаря в Източна Европа като тези дни цените на едро на пазара на електроенергия отново са са най-високите, информира кореспондентът на Bulgaria ON AIR в Гърция Силвия Станчева.

През последните 4 дни, от 9 ноември до 13 ноември, средната пазарна клирингова цена (Market Clearing Price MCP ), която по същество е пазарната клирингова цена на следващия ден (DAM цена) на гръцката енергийна борса, се увеличи със 150% от 91,92 евро за мегаватчас на 9 ноември до 229,84 евро на 13 ноември.

Голямо увеличение на цените в Унгария

В Унгария средната цена се е покачила до 306,33 евро за мегаватчас, докато във всички балкански страни тя е над 200 евро.  

Новото възраждане на енергийната криза няма точно същите характеристики като лятото, тъй като разликите в цените между Източна и Западна Европа са малко по-меки. Те обаче са важни. 

Тази нова "мини" енергийна криза идва заедно с първите по-студени дни и е от особено значение за енергийните анализатори, тъй като изглежда, че нарастването на търсенето на електроенергия сега ще бъде придружено от Европа с ценово рали. Нещо, което може да се окаже особено важен структурен проблем за европейската икономика. 

С други думи, Европа нямаше време да се охлади и цените на електроенергията веднага се покачиха.

Причините за тази нова енергийна криза се търсят в многофакторната схема, която доведе до повишаване на цените в средата на лятото плюс въпроса с Украйна, която сега поглъща значителни количества енергия от Европа. 

"Неотдавнашното увеличение на цената на едро се дължи главно на намалението на производство от възобновяеми източници поради липса на вятър и слънце, съчетано с повишено търсене поради ниски температури. Това е временно явление, което се наблюдава в цяла Европа", обясни заместник-министърът на околната среда и енергетиката на Гърция Александра Сдуку.

Проблеми с ниското производство

С други думи има ниско производство от ВЕИ поради ниската производителност в този конкретен момент на вятъра и фотоволтаиците, съчетано с повишаването на цените на природния газ, увеличаването на търсенето и увеличаването на вноса на електроенергия от Украйна. 

Анализаторите смятат, че рухналата Украйна ще натовари допълнително системата на Югоизточна Европа и цените на електроенергията през зимата поради увеличените нужди от отопление, след като електроенергийната система на страната беше ударена от руските атаки. 

И ако проблемите на Украйна, превърнала се от износител на енергия във вносител, не бяха достатъчни, спадът на температурата съвпадна с повишаването на цената на природния газ в TTF хъба на Холандия, които нарастват в последните 2 месеца и вече достига 45 евро за топлинен мегаватчас. И това е така, докато европейските складове са пълни на 93,4%.

Снимка: БГНЕС


1
1 rate up comment rate down comment 0
на чий гръб
преди 1 месец
Що така, бе Миме? Нали сме голям производител? Когато купуваме, е по борсови цени в Ес, а когато продаваме е по по-ниски цени от на вътрешния ни пазар..... Сигнализирай за неуместен коментар