fallback

Мохамед бин Салман предупреди: Израел да се въздържа от нападения срещу Иран

Тел Авив очаква съдействие от Москва

11.11.2024 | 19:41 Автор: Искра Ангелова

Израел вижда напредък в усилията за прекратяване на огъня в Ливан. Настоява обаче Русия да помогне за спиране на оръжията, които "Хизбула" си набавя през Сирия.

А новият израелски външен министър Гидеон Саар заяви, че най-важният проблем в региона е стремежът на Иран да се сдобие с ядрено оръжие. Саудитска Арабия същевременно предупреди Израел да не напада отново Ислямската република.

Гидеон Саар посочи две цели, които страната му трябва да постигне преди да спре войната с "Хизбула" - бойците на групировката да се изтеглят отвъд река Литани - на около 30 километра от границата на Ливан с Израел - и да стане невъзможно превъоръжаване на "Хизбула".

Саудитска Арабия застана на страната на Иран

За последното Израел очаква съдействие и от Русия, която има значимо военно присъствие в съседна Сирия.

"Мисля, че има известен напредък, работим с американците по въпроса", заяви Саар.

А саудитският престолонаследник Мохамед бин Салман застана на страната на Иран, предвид опасността от нова ескалация преди или след встъпването в длъжност на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп през януари.

Затопляне на отношенията

Бин Салман настоя Израел да уважава суверенитета на Иран и да не го напада повече. "Израел трябва да зачита териториалния суверенитет на Иран и да се въздържа от нападения на територията на страната", заяви престолонаследникът на Саудитска Арабия при откриването на срещата на върха на Арабската лига и Организацията за ислямско сътрудничество в Рияд, цитиран от АФП и БНР.

Мохамед бин Салман, който е де факто лидерът на Саудитска Арабия, определи Иран като "братска страна" - знак за затопляне на отношенията между двете близкоизточни сили, които отдавна подкрепят противоположни лагери в региона, особено в Сирия и Йемен, отбелязва АФП.

Иран и Саудитска Арабия възстановиха дипломатическите си отношения през март 2023 г. след 7-годишно прекъсване. Тогава бе постигнато споразумение, договорено под егидата на Китай.

Снимка: БГНЕС

fallback
Още от Свят
fallback