Защо океаните се превръщат в токсична супа

Климатът засилва замърсяването

11.11.2024 | 14:29 Редактор:
Този процес застрашава общностите, които разчитат на традиционния риболов.
Този процес застрашава общностите, които разчитат на традиционния риболов.

Океанът преживява ускорено затопляне, повишаване на киселинността и намаляване на кислорода – явления, които са добре известни ефекти от климатичните промени. Изследователи от Центъра за океанографски проучвания Хелмхолц (GEOMAR), заедно със свои колеги, разгледаха как тези променящи се условия въздействат на замърсителите, съобщава SciTechDaily.

Оловото, живакът, кадмият и други опасни метали попадат в океаните не само в резултат на човешката дейност. Появата и разпространението им се влияят също така от природните източници, които се трансформират поради изменението на климата.

Повишаване на морското равнище, наводняванията или пресъхването на реки, топенето на ледниците – всички тези процеси мобилизират и увеличават потока от замърсители, циркулиращи в природата.

"Нашата работна група се фокусира върху изучаването на въздействието на изменението на климата и парниковите газове върху замърсителите на океана", казва д-р Силвия Сандър, професор по морски минерални ресурси в GEOMAR.

Един пример за това въздействие са повишаващите се нива на живак в арктическите води: топенето на ледници и вечна замръзналост, заедно с бреговата ерозия, освобождават повече живак от естествени източници.

Този процес застрашава общностите, които разчитат на традиционния риболов, тъй като живакът се натрупва в хранителната верига и може да попадне в чиниите ни чрез замърсена риба.

Четете повече по тази и други теми в megavselena.bg

Снимка: БГНЕС