Отношенията с Русия ще са един от аспектите във външната политика на Доналд Тръмп, която ще се следи с интерес. Не се забравят много от обещанията му по време на кампанията - че ще може да сложи край на войната на Русия в Украйна за 24 часа, предупреждението, че Израел ще бъде "унищожен", ако той загуби изборите, също и обещанието му да наложи нови мита върху китайския внос.
В Европа също не са забравили митата, които Тръмп налагаше по време на първия си мандат и неговия антагонизъм към конкуренцията от Европейския съюз и Германия. А само преди седмица републиканецът заяви, че Европейският съюз ще трябва да "плати голяма цена" за това, че не купува достатъчно американски стоки.
Отношенията САЩ - Украйна - Русия
Различни издания изтъкнаха предпазливата реакция от Украйна на победата на Тръмп. Тепърва ще се обсъжда как да се укрепва стратегическото партньорство между двете държави. Републиканецът неведнъж е казвал, че ако той беше президент през 2022 г. тази война просто нямаше да избухне.
Сега се очаква промяна в подкрепата за Киев срещу руското нашествие. Едва ли ще спре, но вероятно ще е в намален мащаб. В Москва дават вид, че са по-скоро удовлетворени. Ясно е, че европейците ще трябва да поемат още по-голяма отговорност в политиката за сигурност, по думи на външния министър на Германия Аналена Бербок.
Тръмп отдавна призовава държавите в НАТО да увеличат приноса си към общия бюджет, а през февруари дори каза, че би насърчил руския президент Владимир Путин да напада страни, които не си плащат за общата отбрана.
"Не, няма да те защитавам, ако не си плащаш за своя принос и тогава ще ги насърча да правят какво искат", посочи той.
Отношението на Тръмп към мигрантите
Войната на Израел в Газа и подкрепата на Джо Байдън за правото на Израел да се отбранява позволиха на Тръмп да се представи като по-добрата алтернатива за мюсюлманските и арабските избиратели, възмутени от кръвопролитията в палестинската територия.
Наскоро той се захвана и за тази тема, след като съперникът му Камала Харис получи подкрепата на бившия конгресмен Лиз Чейни и на нейния баща, бившия вицепрезидент Дик Чейни, известен като архитект на нахлуването на САЩ в Ирак през 2003 г.
"Защо мюсюлманите биха подкрепили лъжливата Камала Харис, когато тя прегръща мразещата мюсюлманите Лиз Чейни, пълна неудачница, чийто баща донесе години на война и смърт в Близкия изток", коментира републиканецът.
Израелският премиер Бенямин Нетаняху обаче заяви, че сега очаква мощно потвърждение на великия съюз на Израел с Америка, затова завръщането на Тръмп изглежда като добра новина за Израел и за Русия по-скоро, но не и за Украйна, коментират анализатори. А що се отнася до наплива от имигранти Тръмп остана твърд в своята позиция.
"Страната ни е изгубена. Като провалена нация сме. И това стана преди три години и половина. С това, което демократите позволиха - милиони, милиони хора да дойдат в нашата страна. И вижте какво стана в много от нашите градове – в Спрингфийлд ядат кучета", отбеляза Тръмп.
Като цяло има колебания каква външна политика ще води републиканецът. Затова с интерес ще се очаква кого ще посочи той за свой държавен секретар в тази област, която е от огромно значение за целия свят.
Вижте повече в репортажа на Григори Недялков.
Снимка: БГНЕС