Александър Лукашенко ще се бори само срещу одобрени кандидати на изборите

Всеки от тях трябва да събере най-малко 100 000 подписа

05.11.2024 | 17:28 Редактор:
Комисията отказа на двама опозиционни политици.
Комисията отказа на двама опозиционни политици.

Беларуската избирателна комисия одобри само седем политици, лоялни на лидера Александър Лукашенко, да започнат събирането на подписи в подкрепа на кандидатурата си на предстоящите президентски избори. Лукашенко, който ръководи страната повече от 30 години, ще се кандидатира за седми мандат през януари.

Авторитарният владетел беше изправен пред критики, след като беше избран през 2020 г. при гласуване, което беше отхвърлено от опозицията в страната и Запада като манипулирани с измама. Резултатите от изборите предизвикаха национални протести и доведоха до ареста на около 65 000 души - много от които опозиционни фигури.

Правозащитни групи твърдят, че Беларус държи около 1300 политически затворници, на които е отказано адекватно здравеопазване и често им е забранено да контактуват със семействата си, докато са в затвора.

Миналата седмица избирателната комисия на страната регистрира инициативна група на Лукашенко за подготовка за предстоящите избори.

Сергей Сиранков от Комунистическата партия, Олег Гайдукевич, лидер на Либералдемократическата партия, и бившата говорителка на МВР Олга Чемоданова са трима от седемте кандидати, които са получили одобрение да започнат да събират подписи.

Всеки от кандидатите трябва да събере най-малко 100 000 подписа до 6 декември, за да се класира за участие в надпреварата.

"Това са алтернативни кандидати и вярвам, че те просто искат да защитят действащия президент", каза Лукашенко за своите съперници.

Комисията отказа на двама опозиционни политици, поискали регистрация на инициативни групи.

Светлана Цихановская, ключова фигура на беларуската опозиция, която в момента живее в изгнание, заклейми предстоящите избори като фарс.

"Това не са избори, а имитация на изборен процес, проведен на фона на терор, когато не се допускат алтернативни кандидати и наблюдатели", каза Цихановская, цитирана от "Труд".

През февруари, когато страната проведе парламентарни и местни избори, независими западни наблюдатели не бяха поканени да наблюдават вота за първи път от независимостта на страната през 1991 г.

Снимка: БГНЕС


1
1 rate up comment rate down comment 0
Мими
преди 2 седмици
Като в САЩ,няма разлика ,какво вият ?! Сигнализирай за неуместен коментар