САЩ са обхванати от страх от насилие при загуба на Доналд Тръмп

Силите между двамата кандидати за президент са изравнени

05.11.2024 | 12:54 Редактор:

САЩ избират президент. Вече 75 милиона души са гласували на ранните избори или по пощата, а това са близо половината от американските гласоподаватели. Силите между двамата кандидати - Доналд Тръмп и Камала Харис, са изравнени. 

Но не броят на гласовете е решаващ за фактическата победа. Американските избиратели всъщност гласуват за свои представители в т.нар. избирателна колегия – т.нар. електори, които след това гласуват от тяхно име кой да стане президент. 

Щатите излъчват общо 538 електорални гласа - 270 са нужни за победа. Всеки щат излъчва определен брой електори, като колкото по-многобройно е населението на щата, толкова повече са електорите.  Най-много те са от щата Калифорния - 54 , Тексас дава 40 електорални гласа, а Флорида – 30. 

Но не тези щати са толкова решаващи за победата, тъй като подкрепата в тях е ясно изразена за един от двамата. Седем са така наречените колебаещи се щати. Това са Аризона, Джорджия, Мичиган, Невада, Пенсилвания, Северна Каролина и Уисконсин, в които силите на двамата кандидати са изравнени. 

Вече има и първи официален резултат – от малкото градчe Диксвил Нокс в Ню Хемпшир, което по традиция отваря избирателната си секция в полунощ. Там са преброени три бюлетини за Доналд Тръмп и три за Камала Харис. 

Изборите за нов обитател на Овалния кабинет започват с паритет между Тръмп и Харис. Това накара в навечерието на вота и двамата кандидати да посетят Пенсилвания – един от колебаещите се щати, който обаче дава най-голям брой електори. 

Историята помни, че въпреки процентите, победителят може да е друг. 

"Започва по начина, по който очаквам, че ще продължи – с пълно равенство. Буквално няколко гласа могат да променят. През 2000 и 2016 г. съответно Ал Гор и Хилари Клинтън спечелиха общия вот. И въпреки това, така се разпределиха гласовете, че Джордж Буш–младши и Доналд Тръмп спечелиха", коментира преподавателят в Калифорнийския университет проф. Христофор Караджов.

Напрежението от евентуалната загуба на Доналд Тръмп се покачва. 24 щата съобщиха, че са готови да изпратят от своите части на Националната гвардия във Вашингтон, ако бъде поискана подкрепа в седмиците след президентските избори. Републиканците започват да подгряват почвата, че ще оспорват изборите 

От същото се опасява и д-р Никола Калудов, който от 34 години живее и работи близо до столицата. Той вече е гласувал на изборите.

"Всички те вярват, че демократите ще откраднат изборите", каза той.

Цялото внимание сега е насочено към това кой ще спечели президентството, но гласоподавателите избират и нови членове на Конгреса - органът, който приема законите в страната. Победителят може да бъде обявен в нощта след изборите, но преброяването може да отнеме няколко дни

Вижте повече в репортажа на Кристина Цветкова.

Снимка: БГНЕС