След информацията за изчезнал българин има и втори, заявиха за Bulgaria ON AIR от Министерството на външните работи. Испанското правителството обяви, че изпраща още 5000 военни и още толкова служители на Гражданската гвардия в района, засегнат от катастрофалните наводнения.
Най-голямата трагедия за този век - така хората, сред тях и наши сънародници във Валенсия, описват преживения ужас. Загиналите до този момент са повече от 200. Все още се издирват десетки хора в най-засегнатата област. Около 5 000 домакинства все още са без ток, още повече са и без вода. Свидетел на ужаса става и българският актьор Александър Сано, който заедно с колеги е на турне в Испания.
"Видях коли една върху друга, една в друга. Видях една несконечна автоморга. Другото, което видях и ми направи много силно впечатление, е жители на Валенсия с четки, метли, лопати, подготвени с гумени ботуши, явно готвейки се да започват почистване на града", разказа Сано.
Българинът Тихомир Исионов, който живее със семейството си в земеделски район на 25 км от Валенсия каза за Bulgaria ON AIR, че все още нямат интернет и нормални комуникации. В деня на най-голямото бедствие е можело да се види как приижда водната стихия.
"Тръгва като цунами, помита всичко и залива. Като започна да вали, три дни нямаме Интернет, телефоните не работят и не знаем какво става", обясни Исионов.
Хората са се спасявали по заобиколни пътища
След като най-близкият мост е бил прекъснат, хората са се спасявали по заобиколни пътища.
"Едно нещо трябва винаги да остане във високо ниво и това е човечността и когато някой пострада да има кой да му подаде ръка", заяви Сано.
Наред с вълната от съпричастност в Испания се повдигат и въпроси защо предупреждението от метеорологичната служба е закъсняло с часове по мобилните телефони и какво още е можело да се направи, за да бъде предотвратена катастрофата.
Регионалното правителство на Валенсия ограничи за днес и утре достъпа на частни коли до наводнените селища. Мярката цели възстановяване на основните услуги и нормализиране на доставките.
Вижте повече в репортажа на Григори Недялков.
Снимка: БГНЕС