fallback

От храна за лешоядите до погребения със стриптийз - как почитат мъртвите по света?

В Гана ковчегът трябва да е във форма на нещо важно за починалия

02.11.2024 | 15:01 Автор: Толя Стоянова

Днес отбелязваме Архангелова задушница и отдаваме почит на мъртвите, защото се смята, че душите им са безсмъртни. В това са вярвали и в Древен Египет, където са балсамирали фараоните. Но и редица други владетели са били балсамирани през по-късните векове, включително френският Крал Слънце Луи XIV и комунистическият лидер Ленин. Посланието отново е същото: телата им са мъртви, но душите им са безсмъртни. Представяме ви някои по-различни ритуали, свързани със смъртта и оказването на почит на мъртвите. 

Небесното погребение в Тибет

В Тибетските планини лешоядите се хранят с парчета от разчленени трупове. Задачата на хищните птици е да отведат мъртвия в "бардо" - зоната между смъртта и прераждането. 

За изпращането на мъртвите към небето отговарят т.нар. "рагяпи". Те символично хранят мъртвото тяло няколко дни след смъртта, докато монах чете край него от Тибетската книга на мъртвите, която съдържа напътствия към човека, напускащ този свят. Смята се, че те го подготвят за преживяванията по време на "бардо". В Тибет вярват, че с този ритуал помагат на душата да напусне тялото, пише DW.

Свещената река Ганг в Индия

Индусите също вярват в преражданията. Затова мъртвите трябва възможно най-бързо да бъдат изгорени, защото само тогава душата им може да се освободи от тялото. Реката Ганг играе ключова роля в този процес. В индуизма тя е свещена, тъй като се смята, че символизира косите на бог Шива. Тези, които се къпят в нея, се освобождават от всички грехове.

На брега на Ганг се издигат многобройни погребални клади за мъртвите. След изгарянето на тленните останки роднините събират пепелта и я разпръскват в Ганг заедно с цветя и гирлянди. Те се надяват, че по този начин починалият ще се измъкне от безкрайния цикъл на раждане, смърт и прераждане и ще навлезе в нирвана - състояние, в което душата най-накрая е в покой.

Скъпи ковчези в Гана

Ковчезите са важен елемент от повечето погребения по света, но начинът, по който изглеждат, е различен. В Гана например се е наложила културата, в която ковчегът трябва да е във форма на нещо важно за починалия.

Ако е свирил в банда например, ковчегът ще е във формата на китара, ако пък е имал бар - защо не във формата на бирена бутилка? Тук фантазията няма граници, което важи и за цените на ковчезите. 

Тайван - погребения със стриптийз

В Тайван близките на починалите наемат превозно средство с ремарке, което е украсено с цветя и светлини. На него оскъдно облечени жени танцуват на фона на поп музика. Този странен ритуал датира от 1970-те години. Навремето представителите на тайванския подземен свят решават да направят бизнес от погребенията - те предлагат наемането на стриптийзьорки за церемонията. Това привличало повече опечалени, а и се харесвало на боговете.

Освен това танцьорките били подарък за мъртвите, които обичали да се забавляват приживе. И докато в големите градове на тези ремаркета се гледа по-скоро като на неморална практика, в селските райони, където обикновено няма почти никакви забавления, те продължават да са широко разпространени.

Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)

fallback
Още от Свят
fallback